President kutsub erakondade juhid enda juurde poliitilist olukorda arutama

{{1610173860000 | amCalendar}}
President Kersti Kaljulaid, Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas, EKRE tollane esimees, siseminister Mart Helme, Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.
President Kersti Kaljulaid, Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas, EKRE tollane esimees, siseminister Mart Helme, Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

President Kersti Kaljulaid kutsub järgmisel nädalal enda juurde suuremate erakondade juhtid, et arutada poliitilist olukorda riigis. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Martin Helme teatas mõni tund hiljem, et lükkab presidendi kutse tagasi.

"Viimaste päevade arengud riigikogus näitavad, et üle kõige on erakondadel vaja otsida koostöövõimet ja -tahet ning selle pealt ühist pinnast edasi liikumiseks. Selleks palusin kõikide erakondade juhid ja ka riigikogu fraktsioonide juhid uuel nädalal Kadriorgu, et arutada tekkinud poliitilist olukorda ja arutleda, kuidas edasi," kirjutas Kaljulaid sotsiaalmeedias.

Vabariigi President kohtub järgmisel nädalal kõikide parlamendierakondade ja riigikogu fraktsioonide juhtidega, et arutada tekkinud poliitilist olukorda ning erakondade koostöövõimet. Riigipea sõnul peab riigikogu suutma rahvale näidata oma töövõimet ja –tahet ning oma seadusest tulenevaid õigusi peavad saama realiseerida nii koalitsioon kui opositsioon, edastas presidendi pressiteenistus.

"Demokraatias on olulised mõlemad pooled – nii enamuse õigus oma poliitilist agendat ellu viia kui ka opositsiooni õigus kaasa rääkida ja olla ära kuulatud. Demokraatia tähendab eeskätt enamuse vastutust vähemuse ees. Aga viimaste päevade arengud riigikogus näitavad, et üle kõige on erakondadel vaja otsida koostöövõimet ja -tahet ning selle pealt ühist pinnast edasi liikumiseks. Eesti rahvas ootab enda valitud esindajatelt koostöötahet ning enda kehtestatud seaduste järgimist. Eesti rahvas tahaks riigikogu üle uhke olla," ütles Kaljulaid.

Demokraatias on olulised mõlemad pooled – nii enamuse õigus oma poliitilist agendat ellu viia kui ka opositsiooni õigus...

Posted by Kersti Kaljulaid on Reede, 8. jaanuar 2021

Teisipäeval, kolmapäeval ja neljapäeval kohtub Kaljulaid Reformierakonna juhi Kaja Kallase, Keskerakonna esimehe ja peaministri Jüri Ratase, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimehe Martin Helme, Erakond Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Indrek Saare ja Eesti200 juhi Kristiina Kallasega. Lisaks kohtub riigipea ka riigikogu Keskerakonna fraktsiooni juhi Kersti Sarapuu, EKRE fraktsiooni juhtiva Siim Pohlaku ning Isamaa fraktsiooni juhi Priit Sibulaga.

Riigikogus on seoses abielu rahvahääletusega tekkinud vastasseis, mis ähvardab parlamendi töö peatada.

Helme keeldub Kadriorgu minemast

EKRE esimees, rahandusminister Martin Helme teatas laupäeval, et ei kavatse presidendiga kohtuma minna, kuna kutses olevat toodud kohtumise põhjuseks midagi muud, kui hiljem selgus.

"Mulle laekus eelmisel nädalal kutse kohtuda Kersti Kaljulaidiga, et "arutada alanud poliitika-aastat". Seda on ikka tehtud, leppisime aja kokku. Täna tuli aga Kaljulaidi Facebookist teade, et kohtumise tegelik eesmärk on parteijuhte korrale kutsuda, loengut lugeda vähemuste teemal ja anda suuniseid, kuidas ühiskonna lõhestamine lõpetada," kirjutas Helme. "Mulle ei sobi, kui mind kutsutakse kohtumisele ühe põhjendusega, pärast tuleb aga välja, et kohtumisel oli hoopis teine eesmärk. Tühistasin meie kohtumise, ütlesin referendile, et uut aega otsida pole vaja," lõpetas Helme oma postituse.

Mulle laekus eelmisel nädalal kutse kohtuda Kersti Kaljulaidiga, et "arutada alanud poliitika-aastat". Seda on ikka...

Posted by Martin Helme on Laupäev, 9. jaanuar 2021

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: