Märgalade aastapäeva tähistatakse matkadega

Foto: Tanel Leisalu/Alutaguse matkaklubi

Kahel nädalal toimuvad Eestis matkad, millega tähistatakse maailma märgalade kaitsmiseks sõlmitud Ramsari konventsiooni 50. aastapäeva. Eesti pindalast moodustavad eritüübilised märgalad ligemale kolmandiku.

Üks märgalade päeva matkadest viis Alutaguse rahvusparki Muraka soostikusse. Alutaguse matkaklubi tegevjuht Ingrid Kuligina tunnistas, et temale on sood ja rabad matkamaastikest ühed lemmikud.

"Kui seal oled, siis tunnetad selle ürgsust. Ja teine asi on see, et sa ei saa seal tormata, sa pead seal rahulikult liikuma. Ja kui sa liigud rahulikult, siis tunnetad loodust paremini," rääkis Kuligina.

2. veebruaril 1971. aastal Iraanis Ramsari linnas allkirjastatud märgalade konventsiooniga on liitunud 171 riiki. Eestis on rahvusvahelise tähtsusega märgalasid 17, nende sekka kuulub ka Muraka soostik.

Kuligina sõnul teeb Muraka raba eriliseks selle suurus ja see, et raba koosneb mitmest sooalast. "Eriliseks teeb seegi, et seal on palju kaitsealuseid liike, mis on hästi oluline. Minu jaoks teeb Muraka raba oluliseks see, et raba on seotud kultuuripärandiga, sest Muraka raba ümbruses on olnud metsatalud ja soosaaretalud, kes omavahel väga tihedalt suhtlesid, " lausus Kuligina.

Kokku oli märgalade päeva tähistamiseks Eestis kavas poolsada matka, kuid lõpuks kogunes matku üle 60. Maailmas on märgalade päeva tähistatud alates 1997. aastast.

 

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: