Borrell üritas Moskvas toimunut postituses siluda
Moskvas reedel alandava kohtlemise osaliseks saanud Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell üritas pühapäeva õhtul tehtud blogipostituses toimunut siluda, kirjutades, et EL peab tegema Venemaa käitumisest järeldusi, mille seas oleks ka võimalus uute sanktsioonide kehtestamiseks.
Borrelli märkis postituses, et Euroopa riigi kolme diplomaadi demonstratiivne väljasaatmine tema visiidi ajal osutas, et Venemaa ei soovi haarata võimalusest arendada konstruktiivset dialoogi Euroopa Liiduga.
Venemaa saatis Borrelli visiidi ajal välja kolme EL-i riigi diplomaadid. Saksa, Poola ja Rootsi diplomaadid saadeti Venemaalt välja, sest väidatavalt võtsid nad osa vangi pandud opositsioonipoliitiku Aleksei Navalnõi toetusmeeleavaldusest.
"Ühendus peab tegema omad järeldused. Järgmiste sammude üle otsustavad liikmesriigid ja need võivad tõepoolest sisaldada ka uusi sanktsioone," ütles Borrell.
Teade diplomaatide väljasaatmisest jõudis avalikkuseni täpselt samal ajal, mil Borrell viibis Moskvas ja kohtus Vene välisministri Sergei Lavroviga.
"Tundub nii, et Venemaa eraldab ennast järk-järgult üha rohkem Euroopast ja vaatleb demokraatikke väärtusi ohuna olemasolule," lisas Borrell.
Borrelli sõnul on Euroopa Liidu ja Venemaa suhted Navalnõi kinnivõtmise ja vangistamise tõttu madalseisus. Diplomaatide väljasaatmise mõistis ta karmilt hukka.
Samas laupäeval kaitses Borrell kriitikute poolt alandavaks fiaskoks hinnatud visiiti Venemaale, öeldes, et Euroopa diplomaadid olid visiidi ajal ühenduses vangistatud Kremli kriitiku Aleksei Navalnõi advokaatidega.
Euroopa on mõistnud hukka Vene kohtu otsuse sel nädalal määrata 44-aastasele Navalnõile peaaegu kolme aasta pikkune vangistus ja Navalnõi toetuseks korraldatud meeleavalduste mahasurumise, mille käigus on viimastel nädalatel kinni peetud enam kui 10 000 inimest.
Borrelli visiit on toonud kaasa mitme EL-i liikmesriigi kriitika, kuid endine Hispaania välisminister rõhutas, et Venemaaga tuleb pidada dialoogi, pingetest hoolimata.
"Diplomaatilised kanalid peavad jääma avatuks, mitte ainult selleks, et kriise või intsidente deeskaleerida, vaid otsese läbikäimise tagamiseks, kindlate ja otsekoheste sõnumite edastamiseks seda enam, mil suhted on rahuldavast kaugel," ütles Borrell.