Lavrov: Venemaa võib EL-i asemel koostööd teha üksikute riikidega
Venemaa välisminister Sergei Lavrov kritiseeris teravalt Euroopa Liitu ning ütles, et Venemaa võib teha koostööd ka Euroopa riikidega ühekaupa, milleks valdav osa EL-i riike tema sõnul ka valmis on.
"Valik on Euroopa Liidul - kas soovib suhteid Venemaaga jätkata. Meie oleme valmis ükskõik milliseks suhete arenguks," rääkis Lavrov esmaspäeval Peterburis peetud ühisel pressikonverentsil Soome välisministri Pekka Haavistoga. Lavrovilt paluti kommentaari tema sõnade kohta, et Moskva on valmis suhete katkemiseks Euroopa Liiduga.
"Meil pole mingit probleemi edendada suhteid üksikute, ütleksin isegi suurema enamuse EL-i riikidega, nagu näiteks Soomega. Enamusel EL-i liikmesriikidel on Venemaaga normaalsed suhted," ütles Lavrov.
Vene välisministri sõnul ei ole vaja segamini ajada Euroopa Liitu ja Euroopat. "Meil on Euroopas palju sõpru, me ei lähe Euroopast kuhugi ja jätkame koostööd Euroopa riikidega," kinnitas Lavrov.
Vene välisministri sõnul hakkasid Moskva suhted Euroopa Liiduga järsult halvenema pärast 2014. aasta Ukraina sündmusi ning nüüdseks on laiaulatuslikud kontaktid ning kahepoolsed kohtumised sisuliselt katkenud ja Venemaaga arutatakse ainult konkreetseid rahvusvahelisi küsimusi, nagu Iraani tuumaprogramm või Süüria kodusõda.
Lavrov kritiseeris Euroopa Liitu ka selle eest, et see ei pööra tema sõnul tähelepanu venekeelsete õiguste ebaseaduslikule piiramisele Balti riikides ja Ukrainas. Tema sõnul talub Euroopa Liit venekeelsete meediakanalite sulgemist ja ajakirjanike vangistamist Balti riikides ning "häbiväärse kodakondsusetuse teema" säilimist seal.
Soome välisminister kaitses pressikonverentsil Euroopa Liidu seisukohti.
Haavisto visiit Venemaale tuli vähem kui kaks nädalat pärast Euroopa Liidu välispoliitikajuhi Josep Borrelli külaskäiku Moskvasse, kus Lavrov Euroopa Liidu saadiku alandusega üle valas, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Erinevalt Borrellist meenutas Haavisto Lavrovile Krimmi okupeerimise ebaseaduslikkust. Haavisto sõnul toetab Euroopa Liit jätkuvalt Ukraina liikumist demokraatia suunas. Aleksei Navalnõi nimi jäi kõlama juba Haavisto avasõnades.
"Nagu te teate, on Aleksei Navalnõi keemiarelvaga mürgitamine, tema arreteerimine ja Venemaa võimude tegevus tema toetuseks korraldatud meeleavaldustel põhjustanud meile hiljuti muret. Ja ma arvan, et räägime sellest ka täna," ütles ta.
Haavisto kritiseeris ka kolme diplomaadi väljasaatmist Moskvast, keda süüdistati Navalnõi meeleavaldustest osavõtmises.
"Euroopa Liidu vaatenurgast on kolme EL-i riigi diplomaadi väljasaatmine ajal, mil liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell oli töövisiidil Moskvas, raskelt mõistetav," ütles Haavisto.
Lavrov oli kohtumisel rahul sellega, et Soome püsib neutraalsena. Haavisto meenutas selle peale, et Soome ja NATO on olnud partnerid 1994. aastast alates ja Helsingi jätab endale võimaluse ka alliansi liikmesust taotleda.
Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael, Astrid Kannel