Venemaa: läbirääkimised Borrelliga ei olnud pingelised
Venemaa on kahtluse alla seadnud Euroopa Liidu välispoliitikajuhi Josep Borrelli ülevaate tema "pingelistest" kõnelustest Moskvas.
Borrell kirjutas pühapäeval oma blogis, et tema reedel Moskvas peetud suletud uste taga peetud kõnelused saavutasid "suure pinge", kui ta kutsus Venemaad vabastama opositsioonijuhti Aleksei Navalnõid.
Borrelli pressiesindaja kordas esmaspäeval Euroopa Liidu välispoliitikajuhi blogis ilmunud väiteid.
"Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja oli pressikonverentsil vaikne, kuna ta oli Lavroviga peetud kõnelustel väga häälekas ja õhkkond oli pingeline" teatas pressiesindaja.
Venemaa välisministeerium teatas samas esmaspäeval, et Borrell valetas oma blogis.
"Venemaa poolsete läbirääkijate arvates polnud arutelude käigus erilist pinget. Kõik kulges ausalt ja professionaalselt. Seepärast avaldas Venemaa välisministeerium Borrelli blogis toodud väidete üle üllatust," ütles Venemaa esindaja EUobserverile.
"Võib olla sai Euroopa Liidu välispoliitikajuht pärast Brüsselisse saabumist selgitusi selle kohta, kuidas kirjeldada oma visiiti," teatas Venemaa välisministeerium.
Borrelli alluvad on oma ülemuse kaitsmisel samuti iseendaga vastuolus.
Esmaspäeval teatas Borrelli pressiesindaja, et Euroopa Liidu välispoliitikajuht oli palunud külastada Navalnõid, kuid Lavrov oli käskinud tal pöörduda Venemaa kohtusse loa saamiseks ja sel hetkel otsustas Borrell, et selleks pole piisavalt aega.
Kuid teine Euroopa Liidu pressiesindaja teatas reedel, et Borrell otsustas Navalnõid mitte külastada, sest see jätaks "vale mulje", nagu ta oleks Navalnõi vangistusega nõus.
"Kreml lömastas Borrelli," ütles endine USA diplomaat Daniel Fried.
"Nüüd ei peaks enam rabelema Borrelli ja Euroopa Liidu kallal, vaid EL, USA ja Suurbritannia peavad otsustama järgmised sammud vastuseks Putini agressioonile, repressioonidele ja selle jultumuse vastu, kuidas Euroopa Liitu hiljuti koheldi," teatas Fried.
Saksamaa Marshalli fondi mõttekoja eksperdi Ulrich Specki sõnul Lavrov lihtsalt ei võtnud Euroopa Liitu läbirääkimistel tõsiselt.
"Ometi süüdistavad kõik nüüd Borrelli. Selle asemel peaks Berliinile, Pariisile avaldama survet, et nad nõustuksid tugevama ja ühtsema Venemaa-suunalise poliitikaga," ütles Speck.
Borrell avaldas ülevaate reisist Moskvasse pärast seda, kui teda oli kritiseeritud Venemaa välisministri Lavroviga peetud pressikonverentsi pärast.
Toimetaja: Karl Kivil