Külm ilm on põhjustanud Texases energiakriisi

{{1613639460000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Ralph Lauer

Sajandi suurim lumetorm on USA Texase osariigis põhjustanud energiakriisi. Mitmed osariigi ametnikud ja poliitikud süüdistavad kriisis roheenergiat.

"Texase elektrivõrguoperaatorid ütlevad, et nad ei saa elektrikatkestuste lõppemist ennustada," teatas Texase elektrikindluse nõukogu (ERCOT). 

Püüdes vältida täielikku elektrikatkestust, on ERCOT andnud käsu kommunaalettevõtetele, et nad piiraksid oma klientide vooluga varustamist.

Texase kuberner Greg Abbott ütles, et fiasko on tingitud rohelisest energiast ja süüdi on külmunud tuuleturbiinid.

"See näitab kuidas roheline uus kokkulepe (Green New Deal) oleks USA-le surmav tehing. Meie tuul ja päike suleti ja see surus Texase olukorda, kus kogu osariigis on elektrivoolust puudus. See lihtsalt näitab, et fossiilkütus on vajalik," teatas Abbott.

Endine Texase kuberner ja Trumpi administratsiooni energiaminister Rick Perry süüdistas elektrikatkestuses samuti päikese- ja tuuleenergiat.

"Kui tuul ja päike on meie suund, peaksime viimase 48 tunni jooksul nähtu põhjal selle üle tõsiselt järele mõtlema. Meil peab olema baaskoormus. Ja ainus viis, kuidas selles riigis baaskoormust saada on kasutada maagaasi, kivisütt ja tuumaenergiat," ütles Perry.

"Maagaasivarustuse kaotus on olnud Texase elektrikatkestuse jaoks kriitilise tähtsusega. Nende resursside taastamine võrku on keskne lahendus, et lahendada praegused energiavarustuse probleemid," ütles ERCOT-i tegevjuht Bill Magness.

Kuigi konservatiivsed kriitikud süüdistavad ulatuslikes elektrikatkestustes tõrkeid rohelise energia tootmises, siis tegelikult annavad tuule- ja päikeseenergia vaid 21 protsenti osariigi elektrienergiast, teatas NBC News. Suurim osa ehk umbes pool osariigi elektritoodangust tuleb hoopis maagaasist ning osad elektrijaamad ei saanud seda tormi tõttu piisavalt.

"Talvel on maagaasi raskem saada, sest seda nõutakse hoopis rohkem kodude kütmiseks," ütles Texase elektrikindluse nõukogu juht Bill Magness. Rasked ilmastikuolud on mõjutanud osade maagaasiseadmete tööd ning külmutanud tuulegeneraatoreid, samal ajal on pilvine ilm vähendanud oluliselt päikesepaneelidega elektri tootmist.

Probleeme on suurendanud see, et Texas, mis on USA suurim energiatootja ja ka -tarbija, on ainus osariik, millel on iseseisev elektrivõrk. Bostoni ülikooli jätkusuutliku energeetika instituudi asutaja Peter Fox-Penner ütles, et see vabastab osariigi föderaalsete regulatsioonide alt, mis muu hulgas nõuaksid näiteks paremat valmisolekut äärmuslikuks külmaks.

Texase raudteekomisjon, mis vaatamata oma nimele reguleerib osariigis nafta- ja maagaasitööstust, mitte raudteid, selgitas samuti, et halb ilm peatas mõnel pool fossiilsete kütuste tootmise.

Piirkondlikud gaasihinnad on Texases pärast talvise tormi algust tõusnud üle 15 protsendi, teatas Financial Times.

Texase kuberner Abbott allkirjastas samuti täidesaatva korralduse, mis kohustab maagaasi turustajaid ekspordile eelistama kohalikke Texase kliente.

USA on Austraalia ja Katari järel maailma suurim veeldatud maagaasi eksportija. Texase külmatorm mõjutab selle pärast lõpuks kogu maailma gaasihindu.

USA on maagaasi importimiseks pidanud pöörduma ka Kanada poole, et rahuldada äkitselt kasvanud nõudlust.

Texase osariigis on külma ilma tõttu surnud vähemalt 31 inimest.

Texase föderaalsed ja kohalikud juhid on jätnud samal ajal kohalikud elanikud segadusse. Inimesed on pettunud, kuna keegi ei võta kriisi eest vastutust.

Külmalaine mõjutab ka Texase nafta- ja gaasisektorit

Texase osariigis on vähemalt osaliselt suletud 11 naftatöötlemistehast, mis on umbes 20 protsenti USA tootmisvõimekusest.

See võib tõsta bensiini hinna kolme dollarini gallonist. Ameeriklased ei ole nii kõrget hinda näinud alates 2014. aastast.

Isegi, kui elekter tuleb tagasi ja torud sulavad, võib tehaste taasavamine võtta aega mitu nädalat.

 

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: