Stoltenberg: Afganistanist lahkumise kohta lõplikku otsust pole

Jens Stoltenberg.
Jens Stoltenberg. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Virginia Mayo

NATO pole langetanud lõplikku otsust Afganistani missiooni osas, ütles neljapäeval alliansi peasekretär Jens Stoltenberg ajal, mil USA valitsus arutab vägede väljaviimist.

Kuigi NATO liikmesriikide kaitseministrid antud küsimuses kahepäevasel videokonverentsil otsust ei langetanud, siis NATO treeningmissiooni Iraagis otsustati suurendada 500 võrra umbes 4000 sõdurini.

NATO missioonil Afganistanis on peaaegu 9600 sõjaväelast ning selle jätkumine oli peateemaks pärast USA eelmise administratsiooni kokkulepet Talibaniga, mille üks tingimus oli sõdurite riigist välja viimine. 

USA uus administratsioon Joe Bideni juhtimisel uurib, kas pidada kinni saabuvast 1. mai tähtajast või riskeerida Talibani agressiooniga, kui riigist ei lahkuta. 

"Me pole lõplikku otsust oma kohalolu tuleviku üle langetanud," ütles Stoltenberg pressikonverentsil. 

"Kuna 1. mai tähtaeg on lähenemas, siis NATO liitlased jätkavad lähinädalatel konsultatsioone ja koordineerimist," ütles Stoltenberg. 

Talibanil tuleb täita endale USA-ga sõlmitud kokkuleppes võetud kohustused, mis hõlmavad ka edasiminekut rahukõnelustel Afganistani keskvalitsusega, vägivalla vähendamist ja rahvusvaheliste terrorirühmitustega sidemete läbi lõikamist. 

"NATO eesmärk on tagada, et Afganistan ei oleks kunagi varjupaigaks terroristidele, kes ründavad meie kodumaid," sõnas peasekretär. 

Iraagis suurendatakse NATO treeningmissiooni, mille eesmärk on toetada Iraagi sõjaväge. Stoltenberg rõhutas, et missiooni viiakse läbi Iraagi valitsuse palvel. "Seda viiakse läbi, pidades täielikult lugu Iraagi suveräänsusest ja territoriaalsest terviklikkusest."

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: