Euroopa Parlament tühistas katalaanidest seadusandjate puutumatuse

Foto: SCANPIX/AP/Olivier Matthys

Euroopa Parlament tühistas teisipäeval katalaanidest europarlamendi liikmete Carles Puigdemonti, Toni Comini ja Clara Ponsati puutumatuse.

Kolm seadusandjat on Hispaanias tagaotsitavad seoses Kataloonia iseseisvumiskatsega 2017. aastal. 

"Kataloonia endise presidendi Puigdemonti puutumatus võeti 400 häälega 248 vastu, Comini ja Ponsati oma 404 häälega 247 vastu," teatas Euroopa Parlament.

Katalaani seadusandjad on juba teatanud, et kaebavad parlamendi otsuse edasi Euroopa Kohtusse.

Hispaania süüdistab Puigdemonti ja Cominit mässule õhutamises ja kelmuses, Ponsatit süüdistatakse mässule õhutamises. Nende advokaatide sõnul tuginevad kaasused protseduurilistel vigadel ja rikkumiste kohta pole tõendeid. Samuti väidavad advokaadid, et kaasused on poliitiliselt ajendatud.

Hispaania välisminister Arancha Gonzalez-Laya kiitis Euroopa Parlamendi otsust kui märki, et Kataloonia küsimus lahendatakse Hispaanias.

"Otsus annab sõnumi, et Kataloonia probleemid lahendatakse Hispaanias, mitte Euroopa tasemel," ütles välisminister Gonzalez-Laya.

Puigdemont ja mitu tema separatistist liitlast põgenesid 2017. aasta oktoobris iseseisvusreferendumi järel Belgiasse, kartes Hispaania keskvalitsuse karistust.

Aastal 2019 võitsid Puigdemont ja tema kaks liitlast koha Euroopa Parlamendis ning said saadikupuutumatuse.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: