Puigdemont tahab valitsuse toetamise eest uut referendumit Kataloonias

Carles Puigdemont Euroopa parlamendis
Carles Puigdemont Euroopa parlamendis Autor/allikas: European Union 2020/EP/Fred MARVAUX/multimedia.europarl.europa.eu

Kataloonia separatistide üks juhtfiguure Carles Puigdemont võib toetada Pedro Sánchezi juhitud sotsialiste valitsuse moodustamisel, juhul kui Kataloonias korraldatakse uus ametlik iseseisvusreferendum. Samuti tahab Puigdemont amnestiat 2017. aasta referendumi korraldajatele.

Belgias eksiilis elav Carles Puigdemont võib läbi Kataloonia separatistliku erakonna Junts (Junts per Catalunya) osutuda kaalukeeleks Hispaania valitsuse moodustamisel. Hiljutistel parlamendivalimistel ei suutnud küsitlusuuringutes varem juhtinud konservatiivne Rahvapartei (Partido Popular - PP) ega vasakpoolne PSOE saavutada Hispaania parlamendis enamust.

Peale Hispaania parlamendivalimisi sai kiirelt selgeks, et Carles Puigdemontist võib saada kaalukeel uue valitsuse moodustamisel. Eelkõige spekuleeritakse kas Puigdemont võib toetada praeguse peaministri Pedro Sánchezi juhitud sotsialiste, kirjutas Politico.

Sánchezi valitsuse toetamise eest soovib Puigdemont vastutasuks amnestiat nii talle endale kui ka teistele, keda Hispaania võimud süüdistavad 2017. aastal läbi kukkunud Kataloonia iseseisvusreferendumi korraldamise eest. Puigdemonti teiseks nõudmiseks on õigus korraldada uus iseseisvusreferendum Kataloonias, millel oleks Hispaania keskvalitsuse heakskiit.

Hispaania asepeaminister María Jesús Montero on samas need mõlemad nõudmised tagasi lükanud, selgitades, et PSOE saab pidada kõnelusi ainult Hispaania põhiseaduse antud raamides.

Juhul kui Carles Puigdemont ei ole nõus Kataloonia referendumi ja amnestia nõudmisest taganema, siis võidakse korraldada Hispaanias uued parlamendivalimised. Sel juhul võib aga võimule tulla paremerakondade blokk, kes suhtuks Kataloonia separatistidesse vaenulikumalt.

Üks teine Belgias elav Kataloonia separatist Toni Comín kinnitas Politicole, et ametlikud kõnelused Sanchezi ja Puigdemonti vahel pole veel alanud ning mõlemad pooled ootavad teiselt esimest käiku. Comín kinnitas, et kuigi nad ei taha uusi parlamendivalimisi, ei pea nad seda ka probleemiks.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: