Eakatest kolmandik on saanud vähemalt ühe vaktsiinidoosi

Eakate vaktsineerimine koroonaviiruse vastu Kihnus
Eakate vaktsineerimine koroonaviiruse vastu Kihnus Autor/allikas: Verner Vilgas/ERR

Üle 70-aastastest on koroonaviiruse vastu vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud ligi 30 protsenti, üle 80-aastastest on vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud 36 protsenti.

Pühapäevahommikuse seisuga on Eestis vähemalt ühe vaktsiinidoosiga end COVID-19 vastu kaitsnud 166 163 inimest, mõlemad vaktsiinidoosid on saanud 57 003 inimest, teatas sotsiaalministeerium. Kokku on vaktsineerimisi tehtud 223 166 korral.

"Sel nädalal jätkus peamiselt riskirühma kuuluvate inimeste ning väiksemas mahus ka eesliinitöötajate vaktsineerimine. Kuigi Eestisse jõudnud vaktsiinikogused olid oodatust väiksemad tehti nädala jooksul enam kui 30 000 kaitsesüsti. Viimase nädalaga kasvas oluliselt vaktsineerimisega hõlmatus üle 70-aastaste inimeste seas," ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik pressiteate vahendusel.

Tema sõnul jääb kõrge ea või tervise tõttu COVID-19 haiguse suhtes kõige haavatavamate vaktsineerimine prioriteediks ka eelolevatel nädalatel. 

Lõppeval nädalal oli pühapäeva hommikuks tehtud kokku 31 982 vaktsineerimist, neist laupäeva jooksul 2285.

Eeloleval nädalal jätkub riskirühma kuuluvate inimeste vaktsineerimine perearstide juures, käimas on haridustöötajate, sotsiaaltöötajate ja strateegilise eesliini vaktsineerimine. Laupäevast kuni teisipäevani vaktsineeritakse täiendavalt üle 70-aastaseid inimesi Maardus, Loksal ja Lasnamäel, mis on hetkel kõige kõrgema koroonaviiruse nakatumismääraga piirkonnad Eestis.

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) andmetel on Euroopa Liidus keskmiselt praeguseks vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud 10,3 protsenti täiskasvanud elanikkonnast, Eestis 14,1 protsenti. Eesti on tõusnud COVID-19 vaktsineerimisega hõlmatuselt Euroopa Liidus neljandale kohale.

Vanusegruppide lõikes on vaktsineerimisega hõlmatus kõige kõrgem 80-aastaste ja vanemate seas, kellest on üle Eesti vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud 36 protsenti. Viies maakonnas – Saaremaal, Hiiumaal, Läänemaal, Raplamaal ja Järvamaal on vaktsineeritud enam kui pooled üle 80-aastased.

Viimase nädala jooksul on veidi kasvanud vaktsineerimisega hõlmatus ka Ida-Virumaal, kus üle 80-aastastest on praeguseks vaktsineeritud iga seitsmes. Kõigist üle 70-aastastest on vähemalt ühe doosiga kaitstud 29 protsenti, mida on kaheksa protsendipunkti rohkem kui nädal tagasi.

Kokku on praeguseks vaktsineerimisi tehtud 492 tervishoiuasutuses, sealhulgas 403 perearstikeskuses. Enam kui pool kõigist vaktsineerimistest (53 protsenti) on tehtud perearstikeskustes. Haiglates on tehtud 33 protsenti vaktsineerimistest, eriarstiabi osutajad on teinud 6 protsenti ja õendusabi osutajad samuti 6 protsenti.

Eeloleval nädalal on Eestisse oodata 19 890 doosi Pfizer/BioNTech COVID-19 vaktsiini, 10 800 doosi Moderna vaktsiini ja 4 800 doosi AstraZeneca vaktsiini. Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab kasutada lähinädalatel AstraZeneca COVID-19 vaktsiini ennekõike üle 60-aastaste inimeste vaktsineerimiseks.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: