Tallinn hakkab tallinlastele hüvitama esimest haiguspäeva

{{1616581440000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Kuivõrd riik pole vastanud Tallinna ettepanekule maksta haigushüvitist alates esimest haiguspäevast, otsustas linnavalitsus, et Tallinn hakkab ise oma elanikele esimest haiguspäeva hüvitama, et nakkustunnustega inimesed püsiksid kodus, ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

Esimese haiguspäeva hüvitamine hakkab kehtima juba neljapäevast, avaldusi hüvitamiseks saab hakata esitama 15. aprillist, kui linnal valmib vastav rakendus, ütles Kõlvart. Otsuse peab heaks kiitma ka linnavolikogu.

Esimese haiguspäeva eest maksab Tallinn toetust 30 eurot. Haigekassa poolt tallinlasele keskmine makstav toetus päeva eest on 26 eurot, ütles Kõlvart.

Haigekassa andmetel on Tallinnas on keskmiselt 25 000 haigusjuhtu kuus. Kuivõrd epideemia ajal võib haigusjuhtude arv veidi suurem, arvestab Tallinn, et esimese haiguspäeva hüvitamine läheb linnale maksma 750 000 eurot kuus, ütles Kõlvart.

Esimese haiguspäeva toetust saab küsida alates 25. märtsist alanud haiguslehe puhul. Esialgse plaani järgi on esimese haiguspäeva eest kavas tallinlastele toetust maksta aprilli lõpuni, vajadusel meedet pikendatakse.

Hüvitise taotlemiseks peab inimene olema registrijärgne Tallinna elanik.

"Inimesed käivad sümptomitega tööl ja see on sotsiaalmajanduslik probleem, sest kardetakse kaotada sissetulek. Pöördusime valitsuse poole ettepanekuga maksta kinni või toetada esimese haiguslehe päeva. Ametliku vastust pole me seni saanud, aga aeg lendab, olukord halveneb ja otsustasime seetõttu, et rakendame seda meedet linna poolt," rääkis Kõlvart.

Kõlvarti sõnul otsustati universaalse meetme kasuks, et mitte tekitada täiendavat halduskoormust. "Inimene otsustab ise, kas ta vajab seda," ütles Kõlvart.

Kõlvarti sõnul ei piirata toetuse saajaid ka haiguse diagnoosi järgi, samuti saab toetust taotleda, kui haigusleht on võetud karantiini tõttu.

Esimese haiguspäeva toetust taotlemiseks peab inimene tegema ise avalduse Tallinna e-teenuste lehel, toetust saab hakata ka tagantjärele taotlema 15. aprillist e-taotluskeskkonnas tallinn.ee/est/toetused või linnaosavalitsuse teenindussaalis.

Haigestumise korral pöördub töötaja esmalt perearsti poole, kes avab haiguslehe. Tööandja esitab haigekassale vajalikud andmed ning kinnitab haiguslehe. Seejärel esitab töötaja linna universaaltoetuste infosüsteemis taotluse. Süsteem kontrollib taotleja elukoha andmeid rahvastikuregistrist ning töövõimetuslehe andmeid haigekassa infosüsteemist ning seejärel teeb linn inimesele väljamakse.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: