PPA arvas Jaak Madisoni abipolitseinike ridadest välja

{{1618202160000 | amCalendar}}
Jaak Madison
Jaak Madison Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) heitis sobimatule käitumisele viidates abipolitseinike ridadest välja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna poliitiku, Euroopa Parlamendi saadiku Jaak Madisoni, kes kavandab nüüd politsei vastu kohtuteed.

"Selle aasta 5. aprillist ei ole ma enam abipolitseinik. Ei, ma ei väsinud ega loobunud ajapuudusel. Mind vabastati abipolitseiniku staatusest, sest väljendasin meediakanalis Objektiiv poliitilisi ja maailmavaatelisi seisukohti. PPA asus seisukohale, et poliitiliste ja maailmavaateliste seisukohtade avaldamine läheb vastuollu ametnike eetikakoodeksiga," teatas 2017. aastast abipolitseinikuna tegutsenud Madison.

"Nimelt arutasin 14. jaanuaril portaali Objektiiv videosaate külalisena teoreetiliselt, kuidas võiksid Eesti kodanikud käituda juhul, kui valitsus hakkab läbi suruma põhiseadusega vastuolus olevaid seaduseid. Muu hulgas ütlesin, et kui valitsus peaks võtma vastu vihakõneseaduse, siis ei tohi avalikkus sellega leppida, vaid tuleb korraldada massimeeleavaldusi, petitsioone, kampaaniaid ja riigikogus obstruktsiooni. Kui saatejuht Varro Vooglaid juhtis tähelepanu, et koroonakriisi ajal meeleavaldusi teha ei saa, siis leidsin, et on olukordi, kus tuleb hakata vastu. Rääkisime ka sellest, et kui valitsus peaks tahtma tulevikus mis tahes ettekäändel relvi massiliselt keelustada, siis tuleb selle vastu hakata, leppida kas või väärteotrahviga, aga oma seaduslikku relva mitte ära anda," ütles Madison.

27. jaanuaril kutsus politsei Madisoni elektroonilisele vestlusele. "PPA heitis ette, et ma kutsuvat nende arvates eirama hüpoteetilises olukorras seadust ning avalikkus võib arvata, et ma kandvat edasi abipolitseinikuna politseiameti ametlikku seisukohta. Lisaks leidis PPA, et kuna ma kuulun erakonda ja mul on poliitilisi eelistusi, ei tohi ma võimul oleva valitsuse eesmärkidele vastu töötada," märkis Madison.

Madison abipolitseinike ridadest välja heitmisega ei lepi ning soovib, et tema juhtumile annaks õigusliku hinnangu kohus.

"Leian, et seda kohtuotsust on vaja kõigil maailmavaadet ja erakondlikku kuuluvust omavatel abipolitseinikel, kes ei ole politseiametnikud, omavad põhitöökohta ja annavad oma panuse Eesti heaks politseitöös osaledes tasuta oma perekondade ja põhitöö arvelt. Oma õiguste kaitseks ja ebaõigluse vastaseks kohtuvaidluseks olen palunud end esindama vandeadvokaat Paul Kerese," ütles Madison.

Politsei: Madison kutsus saates üles korrarikkumistele

Ida-Harju politseijaoskonna juht Roger Kumm selgitas ERR-ile, et Madison vabastati 23. märtsil abipolitseiniku staatusest seoses sobimatu käitumisega.

"Jaak Madison väljendas internetis avaldatud saates seisukohti, mis kutsusid üles korrarikkumistele ning rikkus sellega ametnike eetikakoodeksi usaldusväärsust ja erapooletust käsitlevaid põhimõtteid. 23. märtsil vabastati Madison Põhja prefekti otsusega abipolitseiniku staatusest seoses abipolitseinikule sobimatu käitumisega," ütles Kumm.

"Politsei taunib kehtivate õigusaktide rikkumisele üleskutsumist ning eriti on sellised üleskutsed sobimatud abipolitseiniku jaoks, kes peaks tagama turvalisust nii sõnade kui tegudega ning reageerima, kui ühiskonnas pannakse toime just selliseid inimeste turvatunnet ohustavaid tegusid, milleks saates üles kutsuti," lisas ta.

Kummi sõnul võib esitada 30 päeva jooksul pärast otsuse kättesaamist vaide politsei- ja piirivalveametile või kaebuse halduskohtule.

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: