Tšehhi peab Moskva reaktsiooni diplomaatide väljasaatmisele ülepaisutatuks

{{1618842600000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/Michal Cizek

Tšehhi Vabariigi teatel on Moskva reaktsioon 18 Vene diplomaadi väljasaatmisele Tšehhist eeldatust tugevam, mistõttu Tšehhi valitsus kaalub edasisi samme.

Vastusena oma diplomaatide väljasaatmisele saatis Venemaa riigist välja 20 Tšehhi Vabariigi saatkonna töötajat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vene diplomaadid saadeti Tšehhist välja, sest neid peetakse seotuks 2014. aastal laskemoonalaos korraldatud plahvatusega.

Tšehhi Vabariigi saatkonna töötajad pakkisid asjad auto peale ja sõitsid Moskvast minema. Kahe riigi tüli sellega aga vaevalt läbi on. Seda enam, et poliitikavaatlejate hinnangul on tegu seni kõige tõsisema konfliktiga Tšehhi Vabariigi ja Venemaa suhetes pärast idabloki lagunemist.

Kremli hinnangul on Praha süüdistused, nagu oleks Salisburys endise luuraja Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamise korraldanud Vene sõjaväeluure agendid korraldanud ka plahvatuse laskemoonalaos Tšehhis, absurd ja seega ei saanud ka Tšehhimaalt välja saadetud Vene diplomaadid selles osaleda.

Tšehhi välisministri Jan Hamaceki hinnangul on Tšehhi käsutuses oleva informatsiooni põhjal igati alust uskuda, et just needsamad agendid Ukrainasse eksportimiseks mõeldud laskemoona õhku lasid.

Venemaa reaktsiooni peab välisminister täiesti ebaproportsionaalseks. "Võiksin ju öelda, et see oli ootuspärane reaktsioon, sest niiviisi diplomaatia toimibki. Samas aga pole Tšehhi Vabariik midagi kurja korda saatnud, me oleme Venemaa operatsioonide ohvrid," ütles ta.

Puhkenud tüliga on otsa saanud ka Praha ja Moskva viimasel ajal üsna hoogne lähenemine. Hamacek kinnitas, et Tšehhi Vabariik loobub Venemaa koroonavaktsiinist Sputnik V ning tellib ainult Euroopa Ravimiameti heakskiidetud vaktsiine. Tšehhi Vabariigi tööstusminister Karel Havlicek, kes veel mõne päeva eest häälekalt pooldas Vene firma Rosatom kaasamist Dukovany tuumajaama laiendamisse, kinnitab nüüd, et võimalus Rosatomi osalemiseks on väga väike.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: