X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Visegradi riikide peaministrid: mõistame hukka Venemaa agressiooni Euroopas

Ungari peaminister Viktor Orban ja Poola peaminister Mateusz Morawiecki.
Ungari peaminister Viktor Orban ja Poola peaminister Mateusz Morawiecki. Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Czarek Sokolowski

Nelja Visegradi riigi - Tšehhi, Ungari, Poola ja Slovakkia - peaministrid mõistsid esmaspäeval hukka Venemaa tegevuse seoses 2014. aastal Tšehhi territooriumil toimunud ja kaks inimelu nõudnud plahvatusega.

Tšehhi valitsus süüdistas 17. aprillil Vene sõjaväeluuret raskemoonalaos toimunud plahvatuse korraldamises ja saatis välja 18 Vene diplomaati.

Eesti, Läti, Leedu, Rumeenia ja Slovakkia järgisid Tšehhi Vabariigi üleskutset EL-i ja NATO riikidele ning saatsid solidaarsust väljendades samuti Vene diplomaate välja. 

"Mõistame hukka selle kahetsusväärse agressiooni ja rahvusvahelise õiguse rikkumise, mille Venemaa on Euroopas toime pannud," seisab peaministrite avalduses, mis tehti Poola valitsusjuhi Mateusz Morawiecki võõrustatud virtuaalkohtumise järel.

Samuti pakkusid teised Visegradi riigid Tšehhile diplomaatilist- ja konsulaartuge pärast seda, kui Venemaa on välja saatnud 20 Tšehhi diplomaati.

"Mõistame karmilt hukka Venemaa luuretöötajate ebaseadusliku ja vägivaldse tegevuse. Me ei luba sellistel tegevustel Euroopat lõhestada," rõhutasid peaministrid. 

Avalduse sõnastus on küllaltki terav, kui arvestada, et Ungari on Tšehhi plahvatusega seotud diplomaatilise kriisi juures seni kidakeelne olnud. 

Ungari peaminister Viktor Orban on edendanud tihedaid sidemeid Venemaa presidendi Vladimir Putiniga ning välisminister Peter Szijjarto väljendas eelmisel nädalal vaid solidaarsust Tšehhiga.

Varem mõisteti Visegradi riikide välisministrite avalduses ilma Venemaad mainimata hukka kõik suveräänsete riikide julgeoleku ohustamisele suunatud tegevused.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: