Eesti, Läti ja Leedu saadavad välja Venemaa diplomaate

{{1619177040000 | amCalendar}}
Eesti, Läti ja Leedu lipud.
Eesti, Läti ja Leedu lipud. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kõik Balti riigid otsustasid solidaarsusest Tšehhiga saata välja Venemaa diplomaate. Leedu saadab riigist välja kaks ning Eesti ja Läti kumbki ühe diplomaadi.

Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis teatas reedel, et kõik Balti riigid on otsustanud solidaarsusest Tšehhiga välja saata Vene diplomaate, vahendab LRT.

Läti välisminister Edgars Rinkevics teatas Twitteris, et saadab riigist välja ühe Vene diplomaadi, et näidata solidaarsust Tšehhiga ja rõhutada Viini konventsiooni rikkumist Venemaa poolt.

"Läti ei tolereeri õõnestustegevusi omaenda või oma liitlasriikide pinnal," lausus ta.

Eesti välisministeeriumi poliitikaosakonna peadirektor Lembit Uibo kinnitas ERR-ile, et Eesti saadab solidaarsusavaldusena välja Vene suursaatkonna atašee.

"Venemaa rikkumist hindasime väga tõsiseks, ka Euroopa Liit oma ühisavalduses toonitas, et tegemist on jämeda rahvusvahelise õiguse rikkumisega ja sellise käitumisega, mis ohustab julgeolekut ja stabiilsust Euroopas. Sellele tuleb reageerida väga resoluutselt ja loomulikult näidata üles maksimaalselt solidaarsust kannatajariigiga," lisas Uibo

Välisministeerium teavitas otsusest ka Venemaa suursaadikut Aleksander Petrovi.

Reede pärastlõunal teatas Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ajakirjanikele, et diplomaate välja saatnud riikide valitsused ei pea Venemaa vastuses kahtlema.

"Nende diplomaadid võivad hakata juba välja mõtlema, kellel neist tuleb omi asju pakkima hakata," sõnas Zahharova. 

Vene saatkond: diplomaadi väljasaatmisel on hävitavad tagajärjed

Venemaa diplomaadi väljasaatmine Eestist on ebasõbralik ja põhjendamatu samm, millel saavad olema hävitavad tagajärjed kahepoolsetele suhetele, teatas reedel Venemaa saatkond Tallinnas.

"Me peame otsust kuulutada Venemaa Tallinna saatkonna töötaja soovimatuks isikuks, mille Eesti tegi NATO ja Euroopa Liidu väidetava "solidaarsuse" heaks, ebasõbralikuks ja täiesti põhjendamatuks sammuks, mille destruktiivseid tagajärgi kahepoolsetele suhetele tuntakse veel pikka aega," ütles saatkond avalduses, mis postitati saatkonna Facebooki kontol.

Läti saadab välja Vene sõjaväeatašee

Nii Läti kui ka Venemaa meedia andmetel saadab Läti välja Venemaa sõjaväeatašee Lätis Ruslan Ušakovi.

Mees oli Läti võimudele juba varasemast pinnuks silmas, kuna korraldas koroonapiirangute ajal 27. märtsil eramajas peo, millel osales kümmekond inimest väljapool atašee majapidamist. Atašee näitas seepeale halvustavaid žeste naabritele, kes olid peo tõttu kutsunud välja politsei.

Lisaks sellele vahejuhtumile pääses Ušakov Läti ajakirjanduse veergudele mullu septembris, kui külastas avalikke kohti ilma näomaskita, kuigi selline kohustus oli. Atašee oli äsja tulnud Venemaalt ja eiras ka diplomaatidele antud soovitusi olla mõned päevad eneseisolatsioonis.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Allikas: LRT, ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: