ERR Ida-Ukrainas: kontrolljoonel on avatud vaid üks piiripunkt seitsmest

Foto: ERR

Sõjategevus Ida-Ukrainas tekitas hulgaliselt probleeme neile, kes tahavad ületada kontrolljoont Ukraina ja niinimetatud rahvavabariikide vahel. Praegu töötab kontrollpunktidest vaid üks.

Piiripunkte kontrolljoonel on kokku seitse, aga praegu on lahti ainult Stanitsa Luhanska, mis laseb inimesi nii sisse kui ka välja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Okupandid hakkasid inimesi tagakiusama. Inimesed räägivad meile, et neil lubatakse ületada kontrolljoont ainult üks kord kuus. Ukraina poolt aga ei ole mingeid piiranguid," rääkis Luhanski piirivalvesalga pressiesindaja Nelia Dotsenko.

Kunagi läbis seda kontrollpunkti üle 14 000 inimese päevas. Teise poole rakendatud koroonapiirangute tõttu vähenes see inimvool 90 protsendi võrra.

"Meie ja tsiviilelanikud ei ole muidugi rahul nende piirangutega. Me tahaksime, et kõik oleks lahti. Ukraina kontrolli alt väljas oleva territooriumi elanikud peavad saama Ukraina teenuseid, dokumente, pensione, passe, sünnitunnistusi. Kõike, mida vaja," ütles ÜRO kõrge esindaja põgenike küsimustes Giorgi Sanikidze.

Ainus võimalus teada saada, kuidas käib elu Ukraina valitsuse kontrolli alt väljas oleval territooriumil, on rääkida sealt tulnud inimestega.

"Elame normaalselt. Tahaks aga rahulikult käia siin pool, Ukrainas. Siin on meil vanemad, sugulased. Aga muidu elame nii nagu elasime varem," ütles Luhanski elanik Jevgenia.

"Tööga on raske. Väga raske on tööd leida. Enamik inimestest käib tööl Venemaal," tõdes Nina.

Piirangud andsid aga löögi peamiselt neile, kes käivad tööl Ukrainas. "Varem oli lihtsam, käid ja käid. Ei mingeid probleeme. Praegu üks kord kuus. Ma käin iga pooleteist kuu tagant. Teenin raha ja siis tagasi pere juurde," rääkis Andrei.

Luhanskis aga alustati koroona vastu vaktsineerimist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: