Riik kaotab eluasemelaenu intresside maksuvabastuse

{{1619696400000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Riik kavatseb 2023. aastast lõpetada eluasemelaenu intresside maksuvabastuse, selgub neljapäeval kinnitatud riigi eelarvestrateegiast (RES) aastani 2025.

Alates 2023. aastast esitatavast deklaratsioonist 2022. aasta kohta pole enam võimalik arvata maksustatavast tulust maha eluasemelaenu intresse, öeldi ERR-ile rahandusministeeriumist.

Muudatus hakkab kehtima kõigile ehk ka neile, kel on varasemast ajast eluasemelaen.

"Omal ajal kehtestati eluasemelaenu intresside mahaarvamise õigus selleks, et lihtsustada eluasemelaenude võtmist ja uute eluasemete ostmist. Tol ajal olid eluasemelaenude intressid kõrged ja laenuturg ei toiminud sama hästi kui praegu. Täna selliseid turutõrkeid enam ei esine ja suure osa tagastatud tulumaksust saavad just kõrgema sissetulekuga inimesed, kes riigi abi eluaseme soetamiseks ei vaja," selgitas ministeeriumi pressiesindaja Märt Belkin.

Maksuametist öeldi ERR-ile, et 2020. aastal deklareeris eluasemelaenu intresse 140 331 maksumaksjat summas 31 miljonit eurot, seega said nad tulumaksu tagasi ligi kuus miljonit eurot. Maksuameti andmetel on muudatuse mõju riigieelarvele kuus miljonit eurot aastatel 2023 ja 2024 ning 6,2 miljonit eurot aastal 2025.

RES-i järgi on tänavuses riigieelarves eluasemelaenude intresside maksuvabastuse kuluks riigile 6,5 miljonit eurot, järgmise aasta eelarvesse on prognoositud kuluks 5,7 miljonit eurot.

Eluasemelaenu intressi maksuvabastus on praegu 300 eurot.

Eluasemelaenu intresside maksuvabastuse kaotamine on üks meetmetest, millega vähendatakse eelarvepuudujääki. Intresside maksuvabastuse kaotamine moodustab 0,02 protsenti SKP-st.

RES-i eelnõust selgub, et eluasemelaenu intresside maksuvabastuse kaotamist on soovitanud Eestile ka OECD, sest sellest saavad kasu eelkõige suuremate tuludega leibkonnad, mis suurendab ebavõrdsust.

Eluasemelaenude intresside maksuvabastuse kaotamine on üks kahest olulisest makse puudutavast muudatusest neljapäeval kinnitatud RES-is. Teine neist on pensionide maksuvaba tulu tõstmine, mis peaks kehtima hakkama samuti 2023. aastal.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: