Moskva võimud keelasid Sahharovi juubelit tähistava näituse korraldamise

NSVL-i inimõiguste aktivist Andrei Sahharov
NSVL-i inimõiguste aktivist Andrei Sahharov Autor/allikas: SCANPIX/imago stock&people

Moskva linnavõimud keeldusid heakskiitmast Nõukogude Liidu inimõiguste aktivisti Andrei Sahharovi sajandat sünniaastapäeva tähistava näituse korraldamist.

Moskva Sahharovi keskuse ettepanekul kandis näitus pealkirja: "Andrei Dmitrijevitš Sahharov- ärevus ja lootus".

Näitus plaaniti avada 17. mail, neli päeva enne Sahharovi sajandat sünnipäeva.

Kavandatav näitus pidi sisaldama Sahharovi fotosid, tsitaate tema memuaaridest, artiklitest ja sõnavõttudest.

Moskva linnavalitsuse kultuuriosakond teatas veel 23. märtsil, et on valmis näitust varustama fotodega. Sahharovi keskusele öeldi aga 30. aprillil, et näituse sisu on vastuvõetamatu.

Sahharovi keskuse teatel oli näituse tagasilükkamiseks veel üks põhjus. 14. mail teatas Moskva linnavalitsuse kultuuriosakonna esindaja, et ekspositsiooni jaoks pole ruumi. Ruume kasutatakse hoopis teiseks näituseks, kus meenutatakse 1941. aasta Moskva lahingut. 

"Peame Moskva linnavalitsuse otsust, olenemata sellest, kes selle taga täpsemalt on, häbiväärseks. Andrei Dmitrijevitši Sahharovi ei ähvarda unustusse vajumine, kuid Moskva ametnikud üritavad ühe oma parima poja pärandit varjutada, " teatas Sahharovi keskus.

Andrei Sahharov sündis 1921. aastal Moskvas, ta oli tunnustatud NSVL-i teadlane. 1970. aastal oli Sahharov üks aktivistidest, kes asutasid Moskvas inimõiguste komitee. 1975. aastal pälvis Sahharov Nobeli rahupreemia.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: