Kõrgõzstan: lahingus Tadžikistaniga hukkus 13 inimest

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Batkeni piirkonnast evakueeritud kirgiisid. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Kõrgõzstani terviseministeeriumi andmeil hukkus neljapäeval Tadžikistaniga peetud lahingus 13 ja sai haavata 121 inimest, neist kaks on raskes seisundis.

Ohvrite hulgas on 2008. aastal sündinud tüdruk.

Riikliku julgeolekukomitee teatel sai surma kolm ja haavata 20 sõjaväelast.

Kõrgõzstan evakueeris pärast lahinguid kahest Tadžikistaniga külgnevast piirkonnas 11 500 inimest, teatasid reedel võimud.

Kõrgõzstan ja Tadžikistan pidasid neljapäeval kahe riigi vaidlusalusel piiril maha viimaste aastate rängima tulevahetuse. Pooled jõudsid seejärel kiiresti kokkuleppele relvarahus, mis jõustus neljapäeva õhtul.

Kõrgõstani edelaosas asuva Batkeni oblasti võimude teatel käib piiril relvarahust hoolimata ikka veel hajus tulistamine.

Autoritaarne ja suletud Tadžikistan ei ole seni ohvritest ega purustustest teatanud. Kõrgõzstan seevastu avaldas detailse nimekirja põlema pandud hoonetest.

Eriolukordade ministeeriumi teatel on mitmes külas ja nende ümbruses kehtestatud eriolukord.

Tadžikistani ja Kõrgõzstani piirist on vaidluse all üle kolmandiku. Tadžiki Vorkuhhi enklaavi ümbruses, kus ka neljapäeval tulevahetus puhkes, valitsevad pinged alaliselt, põhjuseks maa-alade kuuluvus ja juurdepääs veele.

Kahe riigi piirivaidlused on väldanud aastaid ning aastate jooksul on toimunud piiril ka üksikuid kokkupõrkeid.

Kuid neljapäevane lahing mõlema riigi relvajõudude vahel oli harukordne ning tekitas kartuse, et kokkupõrge võib eskaleeruda suuremaks konfliktiks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: