EL hakkab uurima Hiina riigitoetusega firmade tegevust Euroopas

{{1620141240000 | amCalendar}}
Hiian jüaanid.
Hiian jüaanid. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Kim Kyung-Hoon

Euroopa Liit plaanib tugevdada oma kontrolli Hiina firmade tegevuse üle Euroopa majanduses, taotledes endale täiendavaid volitusi uurimaks kohalike ettevõtete ülevõtmisi välisriikide kompaniide poolt.

Kolmapäeval avalikuks tehtav ettepanek on osa Euroopa karmikäelisemast poliitikast Hiina suhtes, mis on bloki suurim kaubanduspartner Ühendriikide järel.

Ettepaneku järgi antaks Brüsselile volitus uurida EL-i väliste kompaniide katseid võtta üle Euroopa firmasid, mille käive ulatub üle 500 miljoni euro.

Uurimisi võidakse alustada ka firmade suhtes, mis osalevad suurtel, üle 250 miljoni eurostel riigihangetel näiteks transpordi ja telekommunikatsiooni valdkonnas.

Lisaks võib komisjon saada volituse algatada juurdlusi oma äranägemise järgi ka siis, kui tehingud antud piire ei ületa.

Uurimisi võidakse alustada firmade suhtes, mis saavad ebaseaduslikku riigiabi, sealhulgas nullintressiga laenusid, maksusoodustusi või otsetoetusi.

Ettepanekus ei mainita Hiinat otsesõnu, kuid allikad ütlesid uudisteagentuurile AFP, et ettepaneku taga on mured seoses Hiina majandustegevusega.

EL peatas katse ratifitseerida Hiinaga sõlmitud investeerimislepingut

Euroopa Liit on peatanud katse ratifitseerida Hiinaga sõlmitud suurt investeerimislepingut, kuna vastastikku kehtestatud sanktsioonid on diplomaatilisi suhteid halvendanud, ütles teisipäeval EL-i kaubandusvolinik.

"Me oleme nüüd teatud mõttes peatanud poliitilise teavitustegevuse Euroopa Komisjoni poolelt," ütles Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: