Euroopa Parlament ei toeta Hiinaga sõlmitud investeerimislepingut

Hiina lipp
Hiina lipp Autor/allikas: Pixabay

Euroopa Parlamendi liikmed hääletasid neljapäeval ülekaalukalt EL-i ja Hiina sõlmitud investeerimislepingu (CAI) ratifitseerimise külmutamise poolt. Peking peab kõigepealt tühistama sanktsioonid EL-i seadusandjate vastu.

Investeerimislepingu külmutamise poolt hääletas 599 parlamendisaadikut. Vastu olid 30 saadikut. 58 saadikut jäid erapooletuks. 

Igasugune arutelu investeerimislepingu ratifitseerimise üle Euroopa Parlamendis on õigustatult külmutatud, kuna Hiina kehtestas EL-i vastu sanktsioonid, teatas parlament.

"CAI on kindlasti sügavkülmas. Hiina arvutas valesti ja lasi end jalga," ütles Euroopa Parlamendi Hiinaga suhtlemise delegatsiooni esimees Reinhard Bütikofer.

Euroopa Liidu liikmesriigid leppisid märtsis kokku nimekirja isikutest, keda karistati inimõiguste rikkumiste pärast. Nende seas olid Hiina ametnikud, keda süüdistatakse uiguuri vähemuse vastu toime pandud rikkumises.

Hiina kehtestas EL-i suhtes vastusanktsioonid.

Bütikofer on üks viiest parlamendiliikmest, kelle suhtes kehtivad Hiina sanktsioonid. Hiina kehtestas sanktsioonid veel Euroopa Parlamendi inimõiguste allkomisjonile. 

Parlamendiliikmed ootavad, et Euroopa Komisjon konsulteeriks enne parlamendiga, kui astub samme lepingu sõlmimiseks, teatas Politico.

Peking teatas varem, et loodetavasti on parlamendiliikmed sügavalt järele mõelnud ja ratifitseerivad lepingu võimalikult kiiresti.

Peking pole märku andnud, et plaanib sanktsioonid tühistada. Hiina nimetab sanktsioone vajalikuks ja õiglaseks. 

"Asjaolu, et Hiina kehtestas vastusanktsioonid, siis keskkond ei ole kindlasti soodne lepingu ratifitseerimiseks," ütles Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis. 

Euroopa Komisjoni pressiesindaja sõnul ei tähenda parlamendi hääletus siiski investeerimislepingu lõppu. 

"EL-i juhtkond võtab hääletuse teadmiseks. Brüssel arvab jätkuvalt, et CAI toob Euroopale kasu," ütles pressiesindaja

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: