Kõrgõzstani kohus määras Kanada kaevandusfirmale hiigeltrahvi

Kõrgõzstani president Sadõr Džaparov.
Kõrgõzstani president Sadõr Džaparov. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Kõrgõzstani kohus määras Kanada kaevandusfirmale Kumtor Gold Company rohkem kui 2,5 miljardi euro suuruse trahvi väidetava keskkonnareostuse eest riigi suurimas kullakaevanduses.

Kanada Centerra Gold gruppi kuuluvat Kumtori süüdistatakse jäätmete ladustamises kahele liustikule kaevanduse lähedal.

"Biškeki Oktjabrski kohus otsustas 7. mail trahvida Kumtor Gold Companyt 261,7 miljardi somiga (2,53 miljardi euroga)," ütles laupäeval kohtu kõneisik AFP-le.

Kohtuotsus langetati ainult päev pärast seda, kui parlament võttis vastu seaduse, mis lubab valitsusel kehtestada välisfirmale "väline haldamine", kui see rikub keskkonnaseadusi.

Kõrgõzstani president Sadõr Džaparov, kes on olnud pikka aega vastu Centerra tegevusele, ei ole seadust veel allkirjastanud.

Centerra Goldi aktsiad kukkusid reedel Toronto börsil 29,8 protsenti pärast seda, kui edastati teave seaduse vastuvõtmisest Kõrgõzstani parlamendis.

Kanada kaevandusgrupp tegi avalduse, milles ütles, et nende kaevandustegevus järgib rahvusvahelisi keskkonnareegleid, ning väljendas imestust, kuidas Kõrgõzstani parlamendil kulus seaduseelnõu kolmeks lugemiseks ainult üks päev.

Süüdistused on täielikult alusetud, väitis Centerra.

Kumtori kaevandus andis eelmisel aastal 12,5 protsenti Kõrgõzstani sisemajanduse koguproduktist (SKP).

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: