Märtsi eksport kasvas aastaga 19 protsenti, import 20 protsenti

Enefit õlitehas Auveres.
Enefit õlitehas Auveres. Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

Eesti kaupade märtsikuu eksport kasvas möödunud aasta sama kuuga võrreldes 19 protsenti ning välismaa kaupade import 20 protsenti.

Oluliselt mõjutasid kaubavahetuse suurenemist elektriseadmete, mineraalsete toodete, puidu ja puittoodete ning ka transpordivahendite vedu, teatas statistikaamet. 

Eesti eksportis märtsis kaupu jooksevhindades 1,5 miljardi euro eest ja importis 1,7 miljardi euro eest.

Kaubavahetuse puudujääk oli 186 miljonit eurot, mis suurenes võrreldes eelmise aasta märtsiga 35 miljoni euro võrra.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Evelin Puura sõnul mõjutas märtsi kaubavahetuse kasvu oluliselt materjalide hindade tõus, aga ka mahtude suurenemine.

"Kodumaiste kaupade väljavedu suurenes lausa 28 protsenti, reeksport aga jäi samale tasemele," täpsustas Puura pressiteates. 

Kaupadest eksportis Eesti kõige rohkem elektriseadmeid, mineraalseid tooteid ning puitu ja puittooteid. Võrreldes möödunud aasta märtsiga suurenes enim ehk 61 miljoni euro võrra mineraalsete toodete, 49 miljoni euro võrra puidu ja puittoodete ning 33 miljoni euro võrra transpordivahendite väljavedu.

Eesti suurim kaupade ekspordipartner oli Soome, järgnesid Rootsi ja Läti. Väljavedu suurenes enim Saudi Araabiasse, Ühendkuningriiki ja USA-sse. Saudi Araabiasse kasvas odra ja töödeldud mineraalõlide, Ühendkuningriiki puitgraanulite ning töödeldud mineraalõlide ja USA-sse kommunikatsiooniseadmete väljavedu.

Kõige enam kahanes eksport Rootsi, kuhu veeti vähem kommunikatsiooniseadmeid.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas 73 protsenti kogu ekspordist. Kõige rohkem kasvas Eesti päritolu töödeldud mineraalõlide, põlevkiviõli, mootorikütuse, odra, puitgraanulite, puitliistude ning okaspuu saematerjali eksport.

Kaupadest imporditi Eestisse kõige rohkem mineraalseid tooteid, elektriseadmeid, transpordivahendeid ning masinaid ja mehaanilisi seadmeid. Enim suurenes 82 miljoni euro võrra mineraalsete kütuste, 52 miljoni euro võrra elektriseadmete, 51 miljoni euro võrra transpordivahendite ning 42 miljoni euro võrra masinate ja mehaaniliste seadmete sissevedu.

Kaupu imporditi kõige rohkem Soomest, Saksamaalt ja Lätist, nendest riikidest toimus ka suurim kaupade sisseveo kasv. Soomest imporditi enim mootorikütuseid, Saksamaalt sõiduautosid ja väärismetalle ning Lätist töötlemiseks minaraalõlisid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: