Venemaa kuulutas USA ja Tšehhi Vabariigi ebasõbralikeks riikideks

{{1621011120000 | amCalendar}}
USA saatkonnahoone Moskvas.
USA saatkonnahoone Moskvas. Autor/allikas: SCANPIX/AP PHOTO/Pavel Golovkin

Venemaa valitsus kiitis reedel heaks ebasõbralike välisriikide nimekirja, kuhu kuuluvad kaks riiki - USA ja Tšehhi Vabariik.

Vene valitsus avaldas peaminister Mihhail Mišustini allkirjaga määruse, millele oli lisatud nimekiri "ebasõbralikest riikidest, mis on toime pannud ebasõbralikke samme" Venemaa, Vene kodanike või Vene majandusüksuste vastu.

Ebasõbralike riikide nimekirja kuuluvate riikide saatkondadele piiratakse Vene kodanike palkamist, vahendas TASS.

Tšehhi saatkonnal lubatakse tööl hoida kuni 19 Vene kodanikku ning USA saatkonnal mitte ühtegi.

Kremli kõneisik Dmitri Peskov ütles reedel, et Moskva on valmis dialoogiks, rõhutades fakti, et Venemaal on praegu selles nimekirjas ainult kaks riiki.

Aprilli lõpus edastas Venemaa meedia, et välisministeerium koostatavasse ebasõbralike riikide nimekirja kuulub esialgu üheksa riiki: USA, Leedu, Läti, Eesti, Gruusia, Ukraina, Poola, Tšehhi ja Suurbritannia.

Viimastel kuudel on Venemaa ja lääne vahel süvenenud pinged mitmel teemal, nende seas on Vene vägede koondumine Ukraina piirile, sekkumine USA valimistesse ja teised tegevused, mida lääs peab vaenulikuks.

Vene-USA suhted on kiiresti halvenenud pärast seda, kui jaanuaris ametisse astunud president Joe Biden on suurendanud survet Kremlile.

Kui Biden võrdles Vene riigipead Vladimir Putinit tapjaga, kutsus Moskva oma suursaadiku ajutiselt USA-st kodumaale konsultatsioonidele ning teatas hiljem, et seda peab tegema ka USA saadik Venemaal.

USA saatkond Moskvas oli sunnitud peatama suurema osa konsulaarteenustest oma kodanikele ja peatas viisade väljaandmise.

Reedel teatas saatkond, et jätkab ajutiselt konsulaarteenuste osutamist USA kodanikele kuni 16. juulini.

Pinged on süvenenud ka Moskva ja Praha vahel, eriti pärast seda, kui Tšehhi süüdistas Vene sõjaväeluuret seotuses 2014. aastal aset leidnud laskemoonalao plahvatusega, mis nõudis inimohvreid.

Seejärel teatasid Moskva ja Praha suure arvu diplomaatide vastastikusest väljasaatmisest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: