Leedu ei osale enam Kesk- ja Ida-Euroopa ning Hiina 17+1 koostöös

Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis.
Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/Hannibal Hanschke

Leedu teatas laupäeval, et taandub Kesk- ja Ida-Euroopa riikide ning Hiina 17+1 koostööformaadist, nimetades seda lõhestavaks.

Olles rühmituse liige alates 2012. aastast, julgustas Leedu ka teisi Euroopa Liidu liikmeid formaadist taanduma, sest suhted Hiina ja EL-i vahel halvenevad pidevalt.

"Leedu ei pea end enam 17+1 formaadi liikmeks ning ei osale selles initsiatiivis," ütles välisminister Gabrielius Landsbergis AFP-le.

Minister nimetas koostööplatvormi EL-i seisukohast lõhestavaks ning kutsus EL-i liikmeid üles järgima suhtluses Hiinaga oluliselt tõhusamat 27+1 lähenemist.

"Euroopa tugevus ja mõju seisab ühtsuses," kinnitas Landsbergis.

Leedu samm on viimane märk Hiina ja Euroopa Liidu üha halvenevatest suhetest.

Euroopa Parlament hääletas neljapäeval ülekaalukalt EL-i ja Hiina investeeringute lepingu arutamise vastu seni, kuni kehtivad Hiina sanktsioonid Euroopa Parlamendi liikmetele ning teadlastele.

Viimastel kuudel on Leedu teinud ka mitu sammu, mis Pekingit vihale on ajanud, sealhulgas Hiina investeeringute peatamine ning teade kaubandusesinduse avamise kohta Taiwanil, mida Hiina peab oma territooriumi osaks.

Leedu parlament võttis neljapäeval vastu resolutsiooni, milles mõistetakse hukka moslemitest uiguuride kohtlemine Hiinas, nimetades seda "inimsusevastaseks kuriteoks" ja "genotsiidiks".

Lisaks kutsuti resolutsioonis ÜRO-d üles alustama uurimist uiguuride sunnitöölaagrite osas ning Euroopa Komisjonil paluti vaadata üle suhted Pekingiga.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: