Leedu kutsub lääneriike sekkuma Valgevenes maandatud lennuki juhtumisse

{{1621779660000 | amCalendar}}
Leedu president Gitanas Nauseda (paremal) tervitamnas Valgevene opositsiooniliidrit Svjatlana Tsihhanovskajat.
Leedu president Gitanas Nauseda (paremal) tervitamnas Valgevene opositsiooniliidrit Svjatlana Tsihhanovskajat. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Leedu nõudis pühapäeval Valgevene võimudelt, et nood vabastaksid Minskis maandatud lennukilt kinnivõetud ajakirjaniku ning kutsus NATO-t ja Euroopa Liitu juhtunule reageerima. Juhtum pälvis laialdast kriitikat ka teistelt riikidel ning eeldada võib selle teema jõudmist esmaspäeval algava Euroopa Liidu tippkohtumise päevakorda.

"Ma kutsun meie NATO ja Euroopa Liidu liitlasi viivitamatult vastama ohule, mida kujutab endast rahvusvahelisele tsiviillennundusele Valgevene režiim. Rahvusvaheline üldsus peab viivitamatult samme astuma, et selline asi ei korduks," ütles Leedu president Gitanas Nauseda oma kirjalikus avalduses.

Nauseda lubas teema tõstatada esmaspäeval Brüsselis algavalt Euroopa Ülemkogul.

Valgevene võimud vahistasid pühapäeval Minski lennuväljal võimukriitilise ajakirjaniku Raman Pratasevichi, kes asus lennukis, mis maandus seal pärast valeks osutunud pommiähvardust.

Leedu presidendi nõuniku hinnangul oli lennuki sundmaandamine ettekavatsetud operatsioon ja Valgevene võimud teadsid, et Pratasevich asub selle pardal.

Reisilennuki sunnitud maandamine pälvis Euroopas laialdast kriitikat

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen nõudis, et kõigil reisijatel lubatakse viivitamatut oma teekonda jätkata. "KÕIK reisijad peavad saama jätkata oma reisi Vilniusesse ja nende turvalisus peab olema tagatud," kirjutas von der Leyen Twitteris. "Igasugune rahvusvaheliste tsiviillennunduse reeglite rikkumine peab tooma kaasa tagajärjed," lisas ta.

Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian ütles pühapäeval, et Valgevene režiimi juhi Aleksandr Lukašenko korraldus Ateenast Vilniusse suundunud lennuki maandamiseks "ei ole aktsepteeritav".

Kreeka peaminister Kyriakos Mitsotakis ütles, et lennuki maanduma sundimine on "pretsedenditu ja šokeeriv". "Me nõuame kõigi reisijate kohest vabastamist. Homne Euroopa Ülemkogu peab arutama Valgevenele surve suurendamist. Küllalt on küllalt," ütles Mitsotakis Twitteri vahendusel.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki kritiseeris samuti opositsioonilise ajakirjaniku vahistamist ning kutsus esmaspäeval algavat Euroopa Ülemkogu juhtunut arutama.

"Ma mõistan kõige karmimalt hukka Raman Protasevichi vahistamise Valgevene võimude poolt pärast seda, kui Ryanairi lennuk oli kaaperdatud. See on riikliku terrorismi akt," ütles Morawiecki Twitteris tehtud postituses.

Ta lisas, et kutsus Euroopa Ülemkogu alalist eesistujat (Charles Micheli) võtma esmaspäevase kohtumise päevakorda sanktsioonide viivitamatu kehtestamise Valgevenele.  

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: