Valgevene vahistas pettusega maanduma sunnitud lennukil asunud ajakirjaniku
Valgevene võimud vahistasid pühapäeval Minski lennuväljal võimukriitilise ajakirjaniku, kes asus lennukis, mis maandus seal pärast valeks osutunud pommiähvardust. Pühapäeva õhtul saabus lennuk ülejäänud reisijatega Vilniusesse.
Valgevene miilits võttis ajakirjanik Raman Pratasevichi kinni kohe pärast seda, kui Ateenast Vilniusesse teel olnud Ryanairi lennuk Minskis maandus, vahendas väljaanne Raadio Vabadus / Vaba Euroopa (rferl.org).
Valgevene opositsiooniliider Svjatlana Tsihhanovskaja kirjutas sotsiaalmeedias, et Pratasevichit võib kodumaal oodata surmanuhtlus.
The regime forced the landing @Ryanair plane in Minsk to arrest journalist and activist Raman Pratasevich. He faces the death penalty in Belarus. We demand immediate release of Raman, @ICAO investigation, and sanctions against Belarus. pic.twitter.com/ondPBd0kU9
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) May 23, 2021
Tsihhanovskaja nimetas juhtunut Valgevene eriteenistuste korraldatud lennuki hõivamise operatsiooniks, vahendas Deutsche Welle.
"Režiim pani lennuki pardal asunud reisijate ja kogu tsiviillennunduse turvalisuse ohtu selle nimel, et õiendada arved inimesega, kes oli Valgevene ühe kõige suurema sõltumatu Telegram-kanali toimetaja. Ainult selle tõttu tunnistati ta terroristiks ja ainult seepärast võib Ramani ähvardada surmanuhtlus. Alates tänasest päevast ei või mitte ükski inimene, kes lendab üle Valgevene territooriumi, olla kindel oma julgeolekus, sest Valgevene režiim kuritarvitab tsiviillennunduse reegleid, et võtta kinni neid, kes ei nõustu režiimiga," kirjutas Tsihhanovskaja.
Seni on juhtunu kohta vähe teada. Nii on ka selgusetu, kes pommiähvarduse tegi.
Minski lennuvälja pressiteenistuse väitel teatas Ryanairi lennuki meeskond Valgevene kohal lennates avariiolukorra tekkimisest pardal. "Lend FR4978 edastas koodi 7700, mis on peamine avarikood, mis tähendab, et pardal tekkis avariiolukord. Häire andmise põhjuseks oli teade sellest, et lennuk on mineeritud," edastas pressiteenistus.

Lennuki kontrollimisel selle pardalt pommi ei leitud.
Lennukis viibis 123 reisijat.
Pratasevich (venepäraselt Roman Protasevitš) oli üks sotsiaalmeedia kanalis Telegram edastatud uudistekanali NEXTA-Live juhte. Kanalis kajastati opositsiooni proteste pärast mullu augustis toimunud presidendivalimisi, mille võltsimise toel kuulutas ennast taas võitjaks senine riigipea Aleksandr Lukašenko.
Vene uudisteagentuur Interfax kirjutas, et Valgevene võimudele lähedase allika andmeil tegi otsuse lennuki maandamiseks Lukašenko isiklikult. Tema korraldusel saadeti Valgevenest üle lennanud reisilennukit jälgima ka riigi õhujõudude hävitaja MiG-29, mis jätkab Minski lennujaama ümbruses ptarullimist seni, kuni Ryanairi lennukit läbi vaadatakse ja see siis Leedu piirini saata.
Varasemalt on juba teada, et Valgevene võimud kuulutasid Pratasevichi juhitud kanali mullu novembris ekstremistlikuks ning Pratasevich kuulutati rahvusvaheliselt tagaotsitavaks. Koos Pratasevichiga esitati süüdistus ka Stsyapan Putsilale, kes samuti tegutses NEXTA-Live-i juures.
2020. aasta novembris pöördus Valgevene prokuratuur Poola justiitsministeeriumi poole taotlusega Pratasevich vahi alla võtta ning kodumaale saata, et teda saaks massimeeleavalduste korraldamise eest kriminaalvastutusele võtta.
Leedu: lennuk jõudis õhtul Vilniusse
Lennuandmete kohaselt tõusis Ryanairi lennuk Minskist õhku umbes 20.45 ja maandus Leedu pealinnas pärast üheksat. Lennuki kohalejõudmist kinnitas Leedu ringhäälingule ka Vilniuse lennujaama esindaja Marius Zelenius.
"Enamus reisijaid on pardal. /---/ Sunnitud maandumine, ajakirjaniku röövimine ja rohkem kui saja reisija pantvangi võtmine on rahvusvahelise üldsuse ja tsiviliseeritud maailma vastane jäle kuritegu. See ei jää karistamata," teatas Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis oma avalduses.
Rahvusvaheline Tsiviillennunduse Organisatsioon (ICAO) teatas pühapäeval, et on intsidendi pärast mures, sest tegemist võib olla tsiviillennunduse Chicago konventsiooni rikkumisega. Orgaisatsioon ootab Valgevene võimudelt selgitusi.
Ryanair avaldas Leedu ringhäälingule saadetud pöördumises juhtunu pärast kahetsust.
"Ryanair on teavitanud vastutavate riikide ja Euroopa lennuohutuse võimusid ja me vabandame siiralt kõigi ees, keda see viivitus, mis ei juhtunud Ryanairi süül, puuduta," ütles ettevõte oma avalduses.
Valgevene opositsiooniline aktivist Pavel Latuško kirjutas Twitteris, et tema andmetel ähvardasid Valgevene lennujuhtimisametnikud piloote, lennuki maanduma sundimiseks.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: rferl.org, Interfax, DW