Eesti eriüksuslaste tegevus Malis peatati
Eesti eriüksuslaste tegevus Malis on ajutiselt peatatud, jalaväerühm jätkab igapäevaste ülesannete täitmist. Tegevus peatati poliitilise surveavaldusena huntajuhtidele, öeldi ERR-ile kaitseministeeriumist.
Prantsusmaa peatas ajutiselt oma kaitsekoostöö ja ühiste sõjaliste operatsioonide läbiviimise Mali kaitseväega. Otsus langetati konsulteerides oma lähiliitlastega, sealhulgas Eestiga, ütles kaitseväe peastaabi teavitusohvitser.
"Eesti jalaväerühm operatsioonil Barkhane jätkab oma igapäevaseid tööülesandeid. Sihtüksuse Takuba raames osalevad Eesti eriüksuslased on koos Prantsuse eriüksuslastega ajutiselt peatanud ühise operatsioonialase tegevuse Mali kaitsejõududega," ütles ta.
Pressiesindaja lisas, et koostöö on peatatud seniks, kuni on kindlus, et Malit juhib tsiviilvõim ning peetakse kinni üleminekuperioodi pikkusest ja vajadusest läbi viia valimised.
Koostöö peatamine tähendab, et Eesti erioperatsioonide väeüksus ei vii kohapeal välja taktikalist väljaõpet Mali kaitseväelastele ega osale ühistel operatsioonidel, ütles ERR-ile kaitseministeeriumi poliitika planeerimise osakonna juhataja Tuuli Duneton.
Dunetoni sõnul kulub tõenäoliselt paar nädalat, enne kui koostöö taasalustamine kõne alla tuleb.
"Kui otsus vaadatakse üle, siis Eesti kaitseväelased jätkavad oma teenistust ja ülesannete täitmist. Hetkel konkreetset tähtaega ei ole ette nähtud. Mali pealinnas käib tsiviilvalitsuse moodustamine. Väljaõppe peatamise otsus tulenebki sellest, et meil on soov survestada üleminekuvalitsust ja juhte moodustamaks enamasti tsivilistidest valitsuskabinet ja et nad peaksid kinni järgmisel aastal ette nähtud nii presidendi- kui parlamendivalimiste kuupäevadest, et oleks võimalik Mali anda üle demokraatlikult valitud valitsusele. Arvame, et see võtab ilmselt mõned nädalad aega. See on sisuliselt poliitilise surve avaldamise meede," lausus Duneton.
Lahkumist Malist ei plaanita
Eesti erioperatsioonide üksuses toimub praegu rotatsiooni vahetus ja Malist lahkumisele praegu ei mõelda.
"Tervikuna me oma osalust Takubas ei vähenda, me käsitleme seda väljaõppe ajutise peatamisena. Kuna uus rotatsioon on Malisse jõudmas, siis nad kohanevad kliima, oludega, vaatavad üle baasi tingimused, tutvuvad oma teenistusülesannetega ka koha peal. Lisaks teevad koostööd Prantsuse eriväeüksustega ja planeerivad edasisi tegevusi," lausus Duneton.
Dunetoni sõnul esitab kaitseminister Kalle Laanet varsti valitsusele ettepaneku järgmise aasta missioonide plaaniga.
"Eestil on kindlasti plaanis jätkata käesoleval aastal nii jalaväerühmaga Barkhane`i operatsioonil kui erioperaatoritega Takuba operatsioonil. Mis puudutab järgmise aasta plaane, siis kaitseminister peatselt teeb valitsusele ettepaneku, mis puudutab järgmise aasta plaane. Hetkel meil ei ole ette näha suuri muudatusi osalusest Barkhane`i operatsioonil," ütles Duneton
Eesti erioperatsioonide väejuhatuse kaitseväelaste üksus alustas teenistust Malis operatsioonil Takuba mullu juulis. Eesti eriväelased asuvad samas Gao baasis, kus paiknevad Barkhane operatsioonil teenivad eestlaste jalaväerühm ning rahvuslik toetuselement.
Mässutõrjeoperatsiooni Barkhane juurde loodi sihtüksus Takuba pärast seda, kui Prantsusmaa tegi Eestile ja teistele Euroopa riikidele ettepaneku suurendada oma panust operatsioonil Barkhane erioperatsioonide üksusega ja alustada ühiselt eriväelaste koostööd Mali relvajõudude nõustamisel.
Toimetaja: Marko Tooming
Allikas: ERR, BNS