USA-s kasvab surve koroonaviiruse päritolu väljaselgitamiseks
Koroonaviiruse päritolu väljaselgitamine on muutunud Valge Maja üheks peamiseks prioriteediks ja ametnike kinnitusel kavatsetakse läbipaistva uurimise algatamiseks Hiinat survestada. Mõned USA senaatorid on juba öelnud, et kui Hiina rahvusvahelist kogukonda ei aita, siis kehtestatakse neile jõulised sanktsioonid.
USA välisministri Antony Blinkeni sõnul peaks Hiina andma rahvusvahelistele uurijatele täieliku ligipääsu Wuhani laborile, et lõplikult väljaselgitada koroonaviiruse päritolu: "Esialgse uurimisega, mille president märtsis algatas ja mille tulemusi mõni nädal tagasi tutvustati, jõuti järeldusele, et kõige tõenäolisemalt oli tegemist kas loodusliku tekkega, ehk ülekandumisega loomalt inimesele, või laborilekkega. Mitte keegi ei ole veel leidnud tõendeid, mis teeks lõplikult selgeks, kumb neist tegelikult juhtus."
Temale sekundeeris USA endine välisminister Condoleezza Rice: "Mõned tõendid olid meie nina all. Teame, et välisministeeriumi diplomaadid, kes inspekteerisid seda laborit, tulid tagasi ja ütlesid, et nende ohutusmeetmed ei vastanud nõuetele."
Juhul, kui viirus pääses tõepoolest valla Wuhani laborist, siis on järgmine küsimus, kas see juba esines sellisel kujul uuritavatel nahkhiirtel või muutsid teadlased selle geenijärjestust? Viimast väidet toetasid nädalavahetusel Wall Street Journali arvamusartiklis ravimitootja Steven Quay ja California Berkeley ülikooli emeriitprofessor Richard Muller.
"See on labor, mille teadlased tegid koostööd Hiina kommunistliku partei ja sõjaväega. Kui inimesed, kes selles laboris töötasid, jäid haigeks, otsustas Hiina kommunistlik partei seda varjata," ütles Florida kuberner Ron DeSantis.
DeSantis parastas USA juhtivat nakkushaiguste eksperti doktor Anthony Faucit, kes tema sõnul möödunud aastal ennatlikult välistas, et viirus loodi laboris. Samuti kritiseeris DeSantis riikliku tervishoiuinstituudi koostööd Wuhani teadlastega.
Toimetaja: Mait Ots