Tarmo Kohv: Valgevene tahab põgenikega Leedule survet avaldada

{{1625482260000 | amCalendar}}
Äsja ehitatud põgenikelaager Leedus Pabrade linnas.
Äsja ehitatud põgenikelaager Leedus Pabrade linnas. Autor/allikas: SCANPIX/AP

Politsei- ja piirivalveameti sideohvitser Tarmo Kohv ütles Vikerraadio saatele "Uudis +" antud intervjuus, et suurenenud põgenikevoog Leetu on Valgevene võimude organiseeritud, et Leedule survet avaldada.

"On selge, et Valgevene lubab takistamatult oma territooriumi läbida. Siin mingit kahtlust ei ole, et see on võimude poolt kaasa aidatud tegevus, selleks, et survet Leedule avaldada," sõnas Kohv.

Kohv rääkis, et suure piiritara ehitamises ta lahendust ei näe. "Siin on ikkagi küsimus selle naaberriigi tahted, et kas see pealevool lõpetatakse või mitte," lausus Kohv.

Ka ise eelmisel nädalal Leedus olukorraga tutvumas käinud Kohvi sõnul paluvad põgenikud kinnipidamiselt koheselt poliitilist varjupaika, mistõttu on Leedu sunnitud jätkama menetlustoimingutega.

Tarmo Kohv ütles, et tegemist on peamiselt Iraagist pärit põgenikega, kes püüavad läbi Leedu pääseda Euroopa Liitu ja nende liikumist on täheldatud ka Leedu-Poola piiril.

Kohv lisas, et paljud põgenikest ei oska lugeda ega ka kirjutada.

Kohvi sõnul peab ka Eesti olukorda jälgima ja sellest kogemusest õppima.

Politsei-ja piirivalveameti peadirektori asetäitja piirivalve alal Egert Belitšev ütles ERR-ile, et Eesti piirivalve on võimalike Eestisse saabuvate põgenikega tegelemiseks koostanud erinevaid plaane.

"Me peame tunnistama seda, et kui Eesti langeks umbes samasuguse rändesurve alla nagu Leedu, siis see tähendab meie jaoks ka oluliselt teistsugust taktikat ja teistsugust töötamist. Selle jaoks meil ongi kriisiplaanid," lausus Belitšev.

Suure rändesurvega hakkamasaamine ei ole aga Belitševi sõnul vaid PPA ülesanne, vaid kaasa peab aitama kogu riik.

Belitšev märkis, et Eesti piiril ei ole hetkel rändepilt oluliselt muutunud. "Olukord on praegu stabiilne. Aga Leedus toimuvat oleks lühinägelik ignoreerida, seetõttu oleme ka oma plaane harjutanud ja ülevaadanud," lisas ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: