Karilaid välistas Kaljulaidi toetamise teiseks ametiajaks

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid kritiseeris president Kersti Kaljulaidi tegutsemist riigipeana ja sisuliselt välistas tema toetamise teiseks ametiajaks.

"Ma arvan, et esimene pool tema ametiajast näitas, et võiks mõelda sellele, kes võiks olla uus president alates augusti lõpust," ütles Karilaid teisipäeval "Vikerhommikus".

Karilaidi sõnul oleks Kaljulaid võinud püüda eri arvamusi ühiskonnas siluda, mitte neid võimendada.

"Ma arvan, et viimane aasta on ta olnud suhteliselt rahulik ja ei ole ühiskonda lõhkunud. Aga avangud, kui ta tuli presidendiks, esimesed kaks-kolm aastat, ta ikkagi näitas, et see tool on tema jaoks liiga palju," tõdes Keskerakonna fraktsiooni juht.

Saatejuhtide viitele, et Kaljulaidi toetuseks on viimastel päevadel ilmunud palju arvamusartikleid, vastas Karilaid: "Mina arvasin, et poolehoidjaid saab kuidagi teisiti mõõta, mitte arvamusartiklitega."

"Presidendiks peaks augusti lõpus leidma kellegi teise, lõpetas Karilaid oma hinnangu president Kaljulaidi võimalustele selles ametis jätkata.

Presidendivalimiste esimene voor riigikogus toimub 30. augustil ning Keskerakond ja Reformierakond tegelevad praegu võimaliku kandidaadi otsimisega.

"Plaan A on see, et peame tegutsema Reformierakonnaga sünkroonis, millimeeterhaaval," rääkis Karilaid. Kui kandidaat, kes sobib mõlemale koalitsioonipartnerile, on leitud, tuleb leida kolmas toetav erakond, kas Isamaa või sotsiaaldemokraadid, ütles Karilaid.

Presidendi riigikogus äravalimiseks on vaja 68 toetushäält, Reformierakonnal (34 saadikut) ja Keskerakonnal (25 saadikut) on kahe peale 59 häält ning ükskõik millise kolmanda fraktsiooni toetusest piisaks presidendi äravalimiseks.

Karilaid lisas, et kui lähima seitsme-kaheksa päeva jooksul kandidaati ei leita, siis käivitab Keskerakond plaani B, kuid ta ei täpsustanud, mida see tähendab.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: