Vaktsineerimistõendina oleks võimalik kasutada ka ID-kaarti

Vaktsineerimise e-tõend
Vaktsineerimise e-tõend Autor/allikas: ERR

Tulevast nädalast kehtiv vaktsineerimispassi nõue on tõstatanud küsimuse, kas telefonilt või paberilt näidatava QR-koodi asemel oleks võimalik kasutada ka ID-kaarti. Tehniliselt on lahendus teostatav ning Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK) ja sotsiaalministeerium kaaluvad, kas seda on võimalik ka õiguslikult ellu viia.

"RIA on sel teemal partneritega mõtteid vahetanud ning meie hinnangul on ID-kaardi kasutamine COVID-19 vaktsiini tõestamiseks mõistlik ja tehniliselt ka võimalik," ütles riigi infosüsteemi ameti (RIA) kommunikatsioonijuht Helen Uldrich ERR-ile.

Selleks on kaks võimalust. Alates 2018. aasta lõpust väljastatud ID-kaartide tagaküljel on QR-kood, mis annab info dokumendi kehtivuse kohta. Ühe võimalusena saab sellele infole lisada ka vaktsineerimise info.

"Ehk kui telefon loeb ära QR-koodi, siis kuvab dokumendi kehtivuse info kõrval ka vaktsineerimise info," rääkis Uldrich.

Teise võimalusena saaks infot lugeda välja kiibilt või kaardi tagaküljel olevalt ribakoodilt.

See lahendus eeldaks Uldrichi sõnul tõendi kontrollijatelt ehk ürituse korraldajatelt või kohvikupidajatelt kiipkaardi lugeja või ribakoodi lugeja olemasolu. Esimese võimaluse jaoks võib kasutada makseterminale, mida juba praegu kasutatakse laialdaselt näiteks kliendikaartide lugemisel. Ribakoodi lugemise alusel toimivad paljud piletikontrollid.

"Mõlemad variandid teeksid ilmselt inimeste elu lihtsamaks – kõigil on ID-kaart olemas ning lisapabereid või rakendusi varuma ei peaks. Meie hinnangul on ka rohkem kui 50 protsendil elanikest juba kasutusel uus, 2018. aastal väljastatud ID-kaart, mis esimese variandina kirjeldatud tehnilist lahendust võimaldavad," rääkis Uldrich.

RIA pole aga pädev hindama võimaluste kasutamise õiguslikke mõjusid ega piiranguid.

TEHIK-u kommunikatsioonijuhi Karilin Engelbrechti sõnul on seda ettepanekut arutatud ja amet kaalub koos sotsiaalministeeriumiga selle elluviimise nii ajalist kui ka õiguslikku poolt. Praegu veel lahenduse võimalikkust nendest aspektidest kinnitada ei saa.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: