CDU juhid kardavad võimust ilma jääda
Saksamaa kantsleri Angela Merkeli kodupartei poliitikud, et kaotavad võimu vasakpoolsele koalitsioonile. Saksamaa Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) asejuht ja tervishoiuminister Jens Spahn väitis, et vasakpoolsed võivad Saksamaa tagasi viia 1970. aastatesse, kirjutab The Times.
26. septembril toimuvad Saksamaal parlamendivalimised. CDU võib esimest korda viimase 16 aasta jooksul koalitsioonist välja jääda, teatas The Times.
Ajaleht Bild avaldas pühapäeval uuringu, mille kohaselt CDU toetus on viis protsenti väiksem kui sotsiaaldemokraatidel (SPD). Aasta alguses oli CDU toetus aga umbes 15 protsenti suurem.
CDU kantslerikandidaat Armin Lascheht on Saksamaal ebapopulaarne. SPD kantslerikandidaat on Olaf Scholz, kes nimetab end Merkeli järeltulijaks. SPD populaarsus on kõrgeim pärast 2001. aastat.
CDU poliitikud väidavad valimiskampaanias, et Scholz tahab luua vasakpoolset koalitsiooni.
"Scholz pole uus Merkel. Ta isegi pole oma erakonna juht. Tema selja taga on vanade ideedega rahvamass. Nad tahavad kõrgemaid makse, lisapiiranguid vabadusele. See kõik meenutab 1970. aastaid," ütles Spahn.
Merkel hoiatas hiljuti, et Scholz võib koalitsiooni kaasata ka vasakpoolse partei Die Linke. Die Linke moodustati Ida-Saksamaa endiste kommunistide ja SPD-st lahkulöönud vasakpoolsete baasil.
Hiljutised küsitlused näitavad siiski, et SPD võib valitsuskoalitsiooni moodustada roheliste ja liberaalidega.
Spahn väitis, et CDU peab esitama veenva nägemuse, kuidas riiki pärast Merkelit edasi juhtida.
"Berliin peab Hiina suhtes olema enesekindlam. Peame toetama strateegilisi Saksamaa ettevõtteid Hiina konkurentide vastu. Samuti peame suurendama investeeringuid teadusesse, nagu biotehnoloogia, geenitehnoloogia ja roheline energia," ütles Spahn.
"Me oleme Hiinast liiga sõltuvad. Meil on liiga vähe ambitsioone," lisas Spahn.
Spahn leidis samuti, et Saksamaa peab välis- ja julgeolekupoliitikas olema aktiivsem.
"Kabulis saime just valusa kogemuse. Euroopa Liit, mis on maailma suurim majandusblokk, ei suutnud ilma ameeriklaste toeta lennujaama kindlustada. Euroopa suurima riigina peame võtma suurema vastutuse ning vastavalt sellele varustama ja rahastama Saksamaa relvajõude," ütles Spahn.
Spahn süüdistas Scholzi, et ta üritas korduvalt takistada Saksamaa sõjaväe moderniseerimist.
Toimetaja: Karl Kivil