Keskerakonna energiaalgatus ei lähe kokku Simsoni poliitikaga

Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson.
Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson. Autor/allikas: ERR

Samal ajal, kui Keskerakond nõuab kõrgete energiahindade tõttu muutusi Euroopa Liidu kliimapoliitikas, kinnitab erakonna endine juhtliige ja praegune Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson, et hinnatõusu taga ei ole EL-i kliimameetmed.

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon tegi kolmapäeval avalduse, milles teatas, et soovitab majandus- ja taristuministril ning keskkonnaministril, kes mõlemad on keskerakondlased, nõuda Euroopa Komisjonilt suurte tööstus- ja energeetikaettevõtete kasvuhoonegaaside heitkoguste maksimaalseks piirhinnaks 25 eurot ühiku kohta kehtestamist. Praegu kaubeldakse Euroopa Liidu heitmeturul (ETS) hinnaga 60 eurot tonn CO2 ning kriitikud on pidanud seda üheks põhjuseks, miks praegu energiahinnad nii kõrged on.

Samas rõhutas volinik Simson kolmapäeval Strasbourgis Euroopa Parlamendi ees esinedes, et praegusel hinnatõusu põhjus ei ole mitte kliimapoliitika, vaid Euroopa sõltuvus fossiilsetest kütustest, mis peamiselt imporditakse kolmandatest riikidest. Kõrgel CO2 hinnal on ainult piiratud mõju praegustele energiahindadele, märkis Simson.

"Peame oleme selged. Praegusel hinnatõusul on vähe pistmist meie kliimapoliitikaga ja samas palju seost meie sõltuvusega imporditavatest fossiilsetest kütustest ja nende kõikuvast hinnast!" kirjutas Simson sotsiaalmeedias.

Sama sõnumi edastas volinik ka kolmapäeval europarlamendis ning soovitas riikide valitsustel tegelda gaasi ja elektrihinna tõusust tekkivate probleemidega, et ära hoida energiavaesus, kus osa inimesi ei saa kõrge hinna tõttu endale enam vajalikku energiavarustust lubada.

Samuti rõhutas Simson Euroopa Parlamendis, et praeguse hinnatõusu lahenduseks on rohkema taastuvenergia kasutuselevõtt ning Euroopa Liidu praeguse energia- ja kliimapoliitika edasiarendamine, mitte selle seiskamine.

Kolmapäeval Luxembourgis Euroopa Liidu keskkonnanõukogu istungil osalenud keskkonnaminister Tõnis Mölder rõhutas küll ministeeriumi pressiteate kohaselt, et heitkogustega kauplemise süsteem peab olema paindlikum hinna muutuste suhtes, kuid 25-eurost hinnalage minister pressiteate kohaselt ei maininud nagu ei teatatud ka mingitest muudest Eesti-poolsetest initsiatiividest.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: