Reformierakond kutsub Tartus SDE ja Isamaa konsultatsioonidele

{{1634555460000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Reformierakonna Tartu piirkonna juhatus otsustas esmaspäeval kutsuda Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Isamaa konsultatsioonidele ettepanekuga alustada Tartus koalitsioonikõnelusi.

"Reformierakonna Tartu piirkonna juhatus otsustas täna teha Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale ja Isamaale ettepaneku alustada koalitsioonilepingu läbirääkimisi. Nii et meie ettepanek on tehtud ja loodame, et saame nende teemadega edasi liikuda," ütles Reformierakonna Tartu piirkonna juht, Tartu linnapea Urmas Klaas esmaspäeval ERR-ile.

"Tartu huvides on laiapindne ja tulemuslikult töötav koalitsioonivalitsus, millega on linnajuhtimises esindatud võimalikult paljude tartlaste hääl," ütles Klaas BNS-i vahendusel.

Ta rääkis ERR-ile, et kolmikliit, kus on Reformierakonna kõrval esindatud nii Isamaa kui sotsiaaldemokraadid, oleks võimalikult paljude teemade ees seisev.

Reformierakond sai Tartus 36,8 protsenti häältest, mis annab neile 49-liikmelises volikogus 19 mandaati. Võrdselt kaheksa mandaati saavad EKRE ja Eesti 200 ning võrdselt viis kohta Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond. Keskerakond saab volikokku saata neli esindajat. 

Küsimusele, kas oleks võimalik ka mõni muu variant koalitsioonikõnelusteks, vastas Klaas, et esmalt peab Reformierakond konsultatsioone ja räägib läbi nende partneritega, kellele praegu on erakond ettepaneku teinud.

"Aga ma olen kohtunud nii eile kui täna juba ja kohtun veel poliitiliste jõudude esindajatega, kes Tartu volikogusse on saanud. Kohtun nendega selleks, et saada ka nende sisendeid ettepanekuid koalitsioonilepingusse. Meie huvi on selles, et Tartus oleks koalitsioonileping võimalikult laiapõhjaline ja teeniks selliselt head poliitilist kultuuri," rääkis Klaas.

Tartus kolmanda tulemusega kaheksa kohta saanud erakonna Eesti 200 esimees Kristina Kallas ütles esmaspäeval ERR-ile, et oleks samuti valmis Reformierakonnaga koalitsiooni minekut arutama.

Küsimusele Tartu südalinna kultuurikeskuse (Süku) kohta, mis on linna poliitikas üheks suurimaks tüliõunaks, vastas Klaas: "Südalinna kultuurikeskus on kahtlemata oluline teema, aga mitte ainukene teema, mis Tartus päevakorral on. Südalinna kultuurikeskust näeme meie märksa laiemas kontekstis, me räägime ju kogu südalinna arendamisest - nii jõepromenaadidest, avaturu uuendamisest kui tõepoolest ka südalinna kultuurikeskuse ehitamisest. See on laiem teema," rääkis Süku rajamist keskparki toetav Klaas.

"Tartu volikogus on üldplaneering vastu võetud ja südalinna kultuurikeskuse asukoht on südalinnas. Aga kuivõrd me oleme saanud riigikogult väga positiivse otsuse Tartu jaoks Tartu südalinna kultuurikeskus on riiklikult tähtis kultuuriobjekt number üks ja see rahastus on ju seadusandja poolt kindlaks määratud, siis nüüd on meil võimalik minna oma ettevalmistustöödega, täpsemalt edasi. Ja ettevalmistustööd on detailplaneeringu koostamine, rahvusvahelise arhitektuurikonkursi läbiviimine ja selleks kõigeks vajalike sisendite ettepanekute täpsustamine. Nii et need protsessid võimaldavad meil dialoogi täpsemalt selle üle pidada, milline Süku on vajalik. Laias laastus on asjad paigas, aga just nimelt nende eelolevate dialoogide kaudu on võimalik seda kõike täpsustada," rääkis linnapea.

Lukas: alustame arutelu

Isamaa erakonna Tartu piirkonna juhatuse liige Tõnis Lukas ütles esmaspäeva pärastlõunal ERR-ile, et piirkonna juhatus koguneb veel esmaspäeval, et arutada, milliste seisukohtadega Reformierakonnaga rääkima minnakse.  

"Kõigepealt peame konsultatsioone võimalike koalitsiooniläbirääkimiste alustamiseks. Siis selgub, kas need kasvavad üle täiemahulisteks koalitsiooniläbirääkimisteks," ütles Lukas

Isamaa veteranpoliitik lisas, et praegu pole aeg, kus oma põhieesmärkidest loobuda, aga samas on ka selge, et kõiki oma eesmärke koalitsioonileppesse ei saa.

Rääkides SüKu-st, ütles Lukas, et Isamaa ei ole kesklinna ehitamise vastu, aga see peab olema tehtud maitsekalt ja kaalutletult. "Meil on oma ettepanekud, kuidas rajada Tartu kesklinna raamatukogu ja kultuurikeskuse ruumid," märkis ta.

Kallas: midagi pole veel lukus

Erakonna Eesti 200 linnapeakandidaat Kristina Kallas ütles pärast kohtumist Klaasiga, et ei paneks veel midagi lukku.

"Vaatame, milline energia sellisest koalitsioonist kokku tuleb. Sest Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid, mis mõlemad kaotasid valimistel hääli teistele poliitilistele jõududele, said valijatelt selge signaali, et oodatakse muutusi," ütles Kallas.

Tartu eelmise koalitsiooni moodustanud Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond kaotasid volikogus vastavalt ühe ja kolm kohta.

Kallase sõnul peaksid muutused Tartu linna poliitikas esmajärjekorras puudutama ettevõtluskeskkonda ja rohealasid.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: