Riigikogu hääletas Repsilt saadikupuutumatuse võtmise poolt

{{1635232680000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Riigikogu hääletas teisipäeval keskerakondlaselt ja endiselt ministrilt Mailis Repsilt saadikupuutumatuse võtmise poolt.

Õiguskantsleri ettepaneku poolt anda nõusolek riigikogu liikmelt Mailis Repsilt saadikupuutumatuse äravõtmiseks ja tema suhtes kohtumenetluse jätkamiseks hääletas 56 riigikogu liiget. Vastu ja erapooletuid ei olnud.

Saalis viibinud Keskerakonna fraktsiooni liikmed jätsid hääletamata. "Hommikul kell pool kümme oli meil fraktsiooni koosolek. Me juba teadsime ette, et on hääled koos, üle 51 hääle ja nii oligi. Nii et Keskerakonna hääled poleks midagi siin otsustanud ja tänaseks on siis saadikupuutumatus ära võetud Mailis Repsilt ja tal on võimalik kohtus tõe ja õiguse eest seista," rääkis Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid "Aktuaalsele kaamerale".

Keskerakonna fraktsiooni esimehe Jaanus Karilaiu sõnul Reps koosolekul kohal ei olnud ja pole ka parteikaaslastele kahtlustusi selgitanud.

"Veel ei ole, sest ta vahepeal väitis, et ta ei ole kogu infopakki kätte saanud. Kindlasti nüüd on olemas see infoväli põhjalikult ja kindlasti ta lähiajal ka jagab detailsemalt informatsiooni," ütles Karilaid.

Ülle Madise ütles riigikogu saalis, et saadikupuutumatuse äravõtmine ei tähenda, et Reps on kuriteos süüdi. Samuti ei peata see tema volitusi riigikogu liikmena. "Riigikogu liikme volitused lõpevad siis, kui kohus otsustab ta süüdi mõista ja see otsus jõustub," sõnas Madise.

Riigiprokuratuuri teatel puudutab Mailis Repsi kahtlustus kaht paragrahvi, millest üks on kelmus ja teine omastamine ning kahjud ulatuvad kokku ligi 10 000 euroni.

"Juriidilises keeles kokku võetuna tähendab see sisuliselt, et minister, tegutsedes ametiisikuna, kasutas maksumaksja raha, riigi vara ja ministeeriumi töötajaid oma isiklike asjade korraldamiseks," rääkis Madise.

Möödunud aasta sügisel selgus, et toonane haridus- ja teadusminister Mailis Reps kasutas ministeeriumi vara ja tööjõudu enese pere huvides. Lisaks lasi ta oma sünnipäevapeo Mon Repos' restoranis kinni maksta maksumaksjal. Asi kulmineerus ministri tagasiastumise ning kriminaalasjaga.

Riigikogu liikmele ei saa esitada süüdistust enne, kui temalt on võetud saadikupuutumatus. Prokuratuur saab menetlustoimingutega jätkata pärast seda, kui riigikogu on immuniteedi äravõtmise üle hääletanud ja selle kasuks otsustanud.

Kui immuniteet ära võetakse, saab koostada süüdistusakti ja esitada süüdistuse.

Intervjuus ETV saatele "Pealtnägija" tänavu septembris ütles Reps, et tema saadikupuutumatus tuleks loomulikult ära võtta, et kriminaalasi kohtusse jõuaks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Tiina Jaakson, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: