Kell 20 "UV faktor": kelle jätame arstiabist ilma?

Eesti haiglad on kriisis, mis on lähiajal võtmas katastroofi mõõtmeid. Haiglate voodikohad täituvad pidurdamatu kiirusega, veel suurem probleem on arstide ja õdede puudus ning töötajate ülekoormatus. Katastroofiolukorras tuleb meditsiinitöötajatel peagi teha valikuid halva ja veel halvema vahel - kelle elu päästa ja kelle aitamisest loobuda. "UV faktor" uurib, kuidas selliseid otsused sündima hakkavad.

Kui vaba on vaid üks hingamisaparaat, aga haiglasse tuuakse viis inimest, siis kes saab elupäästva võimaluse? Ei ole kaugel ka esimesed öökülmad, jää ja libedus ning nendega kaasnevad kukkumistraumad, tõenäoliselt ka paar liiklusõnnetust - kas meditsiinisüsteem peab pandeemia kulminatsioonis lisakoormusele vastu?

Lisaks intensiivravi võimekuse vähenemisele on väga suures hädas ka plaanilise ravi ootel patsiendid. Teadusnõukoja liikme Peep Talvingu sõnul on kevadise laine tõttu siiamaani üle 21 000 inimese plaanilise ravi ootel ning praegune plaanilise ravi kättesaadavuse vähenemine kasvatab järjekordi veelgi.

Stuudios arutlevad raskete valikute üle professor ja kardioloog Margus Viigimaa, Kuressaare Haigla ravijuht dr Edward Laane, Tartu Ülikooli eetikakeskuse juht, riigikogu liige Margit Sutrop ning Tartu Ülikooli kliinikumi kliinilise eetika komitee esimees Naatan Haamer.

Saatemeeskond ootab ka televaatajaid kaasa rääkima, arvamust avaldama ja küsimusi esitama.

Kirjutada saab e-posti teel [email protected] või saate Facebooki lehel.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: