ERR Poolas: inimõiguslased pole rahul, kuidas riik põgenikke kohtleb

Foto: SCANPIX/REUTERS/Kacper Pempel

Poola piirivalve kinnitusel on Valgevene võimude mahitatud migratsioonisurve nende piiril viimastel kuudel üha kasvanud. Mitmed inimesed on Valgevene-Poola piiril surma saanud ja inimõiguslased süüdistavad riiki põgenike ebainimlikus kohtlemises.

Valgevene piiri lähedale jõudes saavad kõik välismaised mobiiltelefonid Poola telekommunikatsioonifirmadelt sõnumi, mis ütleb, et "Poola piir on kinni, Valgevene võimud valetasid teile, minge tagasi Minskisse", vahendas "Aktuaalne kaamera".

Poola veab piirile traati ja on saatnud piirivalvele appi tuhandeid kaitseväelasi.

Piiriületamiskatseid oli piirivalve kinnitusel augustis 3500, oktoobris juba 14 000.

"Kõik sõltub Lukašenko režiimist. Nemad kutsuvad põgenikke sihilikult Valgevenesse, transpordivad nad piirile ning näitavad, kust üle piiri minna," rääkis Poola piirivalve pressiesindaja Anna Michalska.

Piirilähedases Sokolka linnakeses on põgenike abiorganisatsiooni Ocalenie ühe meeskonna staap. Kui üle piiri jõudnud põgenikud abikutse saadavad, minnakse teele termoste ja soojade riietega ning vaadatakse kas inimesed vajavad arstiabi.

Poola riigiametid kinnitavad, et ei jäta terviseprobleemidega inimesi hätta, humanitaarabi andjad näevad aga teist pilti.

"Näiteks oli 11 inimesest koosnev grupp ja kiirabi ütles, et nad kõik on alajahtunud ja vajavad haiglaravi. Seejärel tulid piirivalvurid ja algasid veidrad läbirääkimised kiirabi ja piirivalve vahel. Lõpuks viidi ainult kaks inimest haiglasse ja üheksa visati tagasi metsa," rääkis SA Ocalenie meeskonna liige Marianna Wartecka.

Piiril on surnud piirivalve sõnul kuus, inimõiguslaste sõnul üheksa inimest. "Inimlikkuse piir" - on keegi kriidiga kirjutanud piirivalve ukse ette.

"Piirivalve ja Poola riik aitavad kõiki inimesi, kes abi soovivad. Aga kui inimene ütleb, et ta ei taha taotleda rahvusvahelist kaitset Poolalt, vaid Saksamaalt, siis me ei hakka neid teistesse Lääne-Euroopa riikidesse viima," ütles Michalska.

"Ei ole võimalik õigustada enneolematu olukorraga oma reaktsiooni, mis on ebainimlik ja seab inimeste elu ohtu," kommenteeris ÜRO pagulasameti Varssavi esindaja Rafal Kostrzynski.

Poola ei ole piirile ligi lubanud ei ÜRO pagulasametit, humanitaarabi andjaid ega ajakirjanikke. Nemad pääsevad mõne kilomeetri kaugusele piirist, edasi algab kinnine tsoon. Selleks, et sinnanigi jõuda, peavad nad läbima põhjaliku politseikontrolli. Infot selle kohta, mis kinnises tsoonis täpselt toimub, liigub üsna vähe.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: