Pariis nõuab, et Teheran täidaks tuumaleppe kohustusi

Meeleavaldus Iraanis
Meeleavaldus Iraanis Autor/allikas: SCANPIX/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Prantsusmaa teatas neljapäeval, et kui Iraan ei tee koostööd Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuriga (IAEA), siis astub Pariis Teherani vastu diplomaatilisi samme.

Pariis teatas neljapäeval, et konsulteerib liitlastega, kuidas reageerida Iraani koostöö puudumisele IAEA-ga. Tegemist on ÜRO Viinis asuva tuumajärelevalveorganiga, vahendas Rferl.

"Jälgime koos partneritega väga tähelepanelikult, et Iraan austaks tuumaleppe kohustusi," ütles neljapäeval Prantsusmaa välisministeeriumi pressiesindaja Anne-Claire Legendre.

"Iraan peab viivitamatult jätkama dialoogi ja koostööd agentuuriga. Peame saavutama edu lahendamata küsimustes," ütles Legendre. 

Maailma suuriikide ja Teherani vahelised tuumakõnelused 2015. aasta tuumaleppe taaselustamiseks jätkuvad 29. novembril Viinis, pärast viiekuulist pausi. 

Kõnelusi juhib Euroopa Liidu esindaja Enrique Mora. Kõnelustel osalevad veel Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja Iraani esindajad. 

"USA erisaadik Iraanis Robert Malley juhib Ameerika delegatsiooni Viinis. Washington loodab, et Iraan naaseb kõnelustele ja on valmis läbirääkimisteks," teatas USA välisministeerium. 

USA lahkus Donald Trumpi juhtimisel 2018. aastal Iraani tuumakokkuleppest. USA kehtestas Iraanile karmid sanktsioonid. Iraan asus uuesti uraani rikastama ja välja arendama oma tuumavõimekust. 

Joe Biden tahab tuumalepinguga uuesti ühineda. Siiski nõuab Bideni administratsioon, et Iraan naaseks 2015. aasta tuumaleppe kohustuste juurde. Iraan siiski jätkab lepingu rikkumist. 

IAEA avaldas septembris Iraani kohta iseäranis kriitilise raporti, kus süüdistati Teherani tahtmatuses koostööd teha.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: