FT: Saksa rohelised plaanivad Hiina ja Venemaa suhtes poliitikat karmistada

Annalena Baerbock
Annalena Baerbock Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/MICHELE TANTUSSI

Rohelised hakkavad juhtima Saksamaa välispoliitikat. Rohelised väidavad, et Angela Merkeli valitsus asetas Saksamaa ärihuvid läänelikest väärtustest ettepoole ja Hiina ning Venemaa suhtes tuleb võtta karmim hoiak.

Saksamaa sotsiaaldemokraadid (SPD), vabad demokraadid (FDP) ja rohelised jõudsid kolmapäeval koalitsioonikõnelustel kokkuleppele. Esimest korda 16 aasta jooksul hakkavad rohelised juhtima Saksamaa välisministeeriumi. 

Vaatlejad eeldavad, et välisministri ametikoht läheb roheliste kaasjuhile Annalena Baerbockile. Ta toetab poliitikat, mis põhineb inimõigustel ja läänelikel väärtustel nagu õigusriik ja demokraatia, vahendas Financial Times

"Me peame lõpetama Saksamaa huvide võrdsustamise Saksamaa majanduslike huvidega. Peame sakslastena tõsiselt kurssi muutma, muidu maksame väga suurt hinda," ütles roheliste tippjuht Franziska Brantner.

Saksamaa uus koalitsioonileping viitab, et riigi välispoliitiline hoiak võib muutuda, hindas Financial Times. 

"Hiinat käsitletakse lepingus rohkem, kui üheski eelnevas Saksamaa koalitsioonileppes. Ollakse valmis testima Hiina punaseid jooni, sealhulgas küsimusi, mis puudutavad Taiwani, Xinjiangi ja Hongkongi," ütles konsultatsioonifirma Rhodium analüütik Noah Barkin. 

Koalitsioonilepe väidab, et Hiina on potentsiaalne partner, aga ka konkurent ja süsteemne rivaal. Taiwani küsimus tuleb lahendada rahumeelselt. Lõuna-Hiina mere territoriaalsed vaidlused tuleb lahendada rahvusvahelise mereõiguse alusel. 

Lepingu kohaselt koordineerib Saksamaa oma Hiina poliitikat USA-ga. 

"Hiina diplomaatide seas on Merkeli lahkumise ja roheliste valitsusse mineku pärast hulk närvilisust. Nad teavad, et kui Saksamaa valitsus võtab Hiina suhtes karmima hoiaku, siis ülejäänud Euroopa järgneb neile," ütles Barkin. 

"Ka Venemaa suhtes on retoorika karmim. Nad ei unista enam Venemaast, mida soovitakse. Neil on palju selgem ja realistlikum vaade," ütles Euroopa Välissuhete Nõukogu poliitikaekspert Jana Puglierin. 

Koalitsioonipartnerid kutsuvad Venemaad üles viivitamatult lõpetama Ukraina destabiliseerimist. Berliin on valmis pidama Moskvaga konstruktiivset dialoogi, kuid juhindub eelkõige oma Ida-Euroopa naabrite huvidest, vahendas Financial Times. 

Saksamaal on roheliste välispoliitika suhtes ka palju skeptitsismi. Konservatiivid kahtlevad, kas valitsuskogemuseta Baerbock suudab end kehtestada Vladimir Putini ja Recep Tayyip Erdogani vastu.

Samuti pole veel selge, kui suur saab olema Baerbocki osakaal Saksamaa välispoliitika kujundamisel. Suurim sõnaõigus välispoliitikas on kantsleril. 

"Merkel tegeles kõigi suurte välispoliitiliste küsimustega ise. Baerbock tahab välisministeeriumi tähtsust suurendada, aga see ei saa olema lihtne. Putinid ja Xi Jinpingid tahavad rääkida kantsleriga, mitte välisministriga," ütles Puglierin. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: