Berliin kutsus USA-d üles vältima sanktsioone Nord Stream 2 vastu

Nord Stream 2 gaasitoru
Nord Stream 2 gaasitoru Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/MAXIM SHEMETOV

Veebilehe Axios hangitud dokumendi kohaselt kutsus Saksamaa üles USA kongressi saadikuid, et nad ei kehtestaks Nord Stream 2 torujuhtme projekti vastu sanktsioone. Sakslased väitsid, et võimalikud sanktsioonid vähendavad USA usaldusväärsust ja kahjustavad transatlantilist suhtlust.

USA president Joe Biden ei toeta Nord Stream 2 projekti. Siiski loobus USA sel aastal sanktsioonidest, et parandada suhteid Saksamaaga. 

Ukraina hinnangul kujutab Nord Stream 2 projekt ohtu riigi julgeolekule. Torujuhe võimaldab Kremlil mööda hiilida Ukraina transiiditaristust ja tarnida Venemaa gaasi otse Saksamaale. Ukraina piiril on hetkel umbes 100 000 Venemaa sõdurit. Euroopas tõuseb samuti gaasi hind. 

Rahulolematud vabariiklased nõuavad nüüd uusi sanktsioone. 

Saksamaa proovib nüüd kongressi rahustada. Saksa dokumendi kohaselt ei kujuta Nord Stream 2 projekt Ukrainale mingit ohtu, kuni on tagatud mõistlik gaasitransiit. Dokument viitab, et gaasitoru vastased võimalikud sanktsioonid oleks Putini võit, kuna sanktsioonid lõhestaksid lääneliitlasi. 

Ukrainat Saksamaa lubadused ei rahulda. 

"Ukraina on šokeeritud Saksamaa jõupingutuste pärast, kus tahetakse päästa Venemaa kõige ohtlikumat geopoliitilist projekti," ütles Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski nõunik Axiosele

Zelenski kutsus hiljuti USA senaatoreid üles, et nad toetaksid Nord Stream 2 vastaseid sanktsioone. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: