Rakvere tõstab vastu jõule lihatoodete hindu

{{1638429180000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Rakvere ja Talleggi kaubamärke kasutav Eesti juhtiv lihatöötleja HKScan Estonia teavitas mõni nädal enne jõule poekette valmistoodete hinnatõusust.

"Energiahindade mitmekordse kasvu ning tarneprobleemidest tingitud loomasööda ja pakendite mitmekümneprotsendilise hinnatõusu mõju valmistoodetele on keskmiselt kümme protsenti, mis jõuab tarbijateni eeldatavalt uue aasta alguses," teatas ettevõte.

HKScan Estonia juhatuse liikme ja Baltikumi äridirektori Kristina Mustonen-Shevelevsky sõnul on viimase paari aasta jooksul tootmisega seotud kulud järjest tõusnud ning kõik prognoosid näitavad, et sisendhindade tõus niipea ei lõppe.

Hinnatõus puudutab kõige enam valmistooteid, nagu singid, kotletid, viinerid ja muud töödeldud tooted.

"Elektri- ja gaasihindade kerkimine mõjutab omahinda nii tootmiskulude kui ka meie tooraine tarnijate kulude kasvu kaudu. Elekter on kallinenud 2,5 korda, gaas neli korda. Kõik energia kokkuhoidmise kohad, mis on mõistlikult kättesaadavad, oleme juba ära kasutanud, kuid sellest tulenenud sääst ei kata jätkuvalt meie tootmismahukamate valmistoodete suurenenud energiaarvet," selgitas Mustonen-Shevelevsky.

Lisaks energiahindadele mõjutab HKScani kui Eesti suurimat seakasvatajat ning ainsat kodumaise linnuliha tootjat kõige rohkem looma- ja linnusööda hind.

"Erinevate söödakomponentide hinnad on aastaga tõusnud vähemalt 30–40 protsenti, kuid linnukasvatuse puhul moodustab sööda hind kogukuludest tervelt 70 protsenti ning seakasvatuse puhul 60 protsenti," lisas HKScan Estonia juhatuse liige.

Kõigele lisaks on toidu poelettidel kvaliteetseks säilitamiseks ja kauba tarnimiseks vajalike pakendite maksumus tõusnud kuni 40 protsenti ning märgatava kütusehindade suurenemisega on kasvanud transpordikulud.

"Viimasel paaril aastal kujunenud olukorra tõttu on kodumaisel loomapidamisel põhinev toidutootmine sattunud keerulisse seisu, millest tulenevalt ei ole paraku enam võimalik hoida tagasi hinnatõusu jõudmist tarbijateni," ütles Mustonen-Shevelevsky.

Ka piimatoodete hinnad tõusevad

Farmi ja Tere kaubamärgi all tooteid müüva Nordic Milki juht Ülo Kivine ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kümme protsenti tõusevad ka piimatoodete hinnad. Lisaks energiale mõjutab piimatööstuses tooteid pooles ulatuses toorpiim. Selle hind on tõusnud kolme kuuga 20 protsenti.

"Väga palju mõjutab see eelkõige põhipiimasid. Need on joogipiim, koored, kindlasti või, samuti juustud. Ja joogipiima puhul võib-olla see tõus numbriliselt paistab rohkem välja seetõttu, et tegelikult on mõnda aega olnud juba põhipiimatoodete turul piimahinnad moonutatud. See on tulenevalt väga suurest konkurentsist kaubanduskettide vahel ja see hinnatõus kajastub veelgi kõrgemalt," selgitas Kivine.

Leiburi juht Asso Lankots ütles, et leiva- ja saiatooted sügisel juba kallinesid viis protsenti, kuid eeldatavalt tuleb järgmise aasta esimestel kuudel veel hindu tõsta.

Rimi ostujuhi Maris Rannuse sõnul tavaliselt toidutootjad kaubanduskettidele suunatud teavet hinnatõusu vajalikkusest avalikkusele ei jaga.

Toiduainete hinnad kaubanduses tõusevad, kuid kindlasti mitte tootjate pakutud määras, ütles Rannus.

"Seda ei saa alati öelda, et täpselt see hinnatõus, millega meie juurde tullakse ja milles me siis lõpuks kokku lepime, jaehinda üle kandub. Me teeme omalt poolt kõik, et tarbija tunneks seda võimalikult vähe ja paratamatult me oleme ka sunnitud otsima ka alternatiive. Ehk siis alati, kui me ei saa hinnatõusus kokkuleppele, võivad mingiks ajaks ka teatud tooted letilt kaduda."

Toimetaja: Toomas Pott, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: