Kilgist kirjutatud raamatus esitatud fakte hakkab kontrollima kohus

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikohus otsustas kolmapäeval, et ettevõtja Rein Kilgist üllitatud raamatus esitatud faktiväidete paikapidavust peab hakkama kontrollima maakohus.

Rein Kilk pole rahul raamatus "Kaval Kilk ja kaksteist lolli. Pankrottimine kui uue aja hobusevargus" esitatud suure hulga faktiväidetega. Kilk tahab, et raamatu üllitanud Raamatuvägi OÜ ning autorid Tarmo Teeväli ja Jaano Martin Ots lükkaksid ümber tema hinnangul ebaõiged faktiväited ning ühtlasi tahab ta kohtu abil neilt mittevaralise kahju väljamõistmist.

Riigikohus tühistas kolmapäeval osaliselt maakohtu ja ringkonnakohtu määrused, millega jäeti Kilgi nõue ebaõigete faktiväidete ümberlükkamiseks läbi vaatamata ning saatis asja maakohtule tagasi menetluse jätkamiseks. 

Hagis ja selle hilisemates täiendustes palus Kilk ümber lükata üle 100 faktiväite. Harju maakohus jättis nõude paarikümne väite suhtes läbi vaatamata, sest kohtu hinnangul ei puudutanud need Kilki isiklikult. Tallinna ringkonnakohus tühistas maakohtu määruse paari faktiväite suhtes, kuid nõustus üldjoontes maakohtu põhjendustega.

Riigikohus märkis, et kohtud jätsid Kilgi hagi läbi vaatamata kõigis neis vaidlusalustes väidetes, mis ei sisaldanud tema nime, kuid ei hinnanud seda, kas vaatamata tema nime puudumisele konkreetses väites võiksid need siiski käia tema kohta.

Riigikohus rõhutas, et kohtul tuleb hinnata faktiväite avaldamise viisi ja konteksti ning sellest tuletada mõistliku inimese arusaam vastava faktiväite suhtes.

"Muuhulgas tuleb arvestada sellega, et kõik vaidlusalused faktiväited esitati raamatus, mis rääkis Kilgist ja tema tegevusest, ning mitmed vaidlusalused väited sisaldavad viiteid äriühingutele, mida avalikkus ja kindlasti raamatu keskmine mõistlik lugeja võib seostada temaga," tõdes riigikohus.

Riigikohus täpsustas, et maakohus peab asja läbivaatamisel hindama iga vaidlusalust väidet eraldi ning tegema kindlaks, kas väide käib Kilgi kohta või võiks tema õigusi rikkuda ning Kilk peab seejuures põhjendama, miks võivad konkreetsed väited rikkuda tema õigusi. 

200-leheküljeline tavaformaadis ja pehmes köites raamat "Kaval Kilk ja kaksteist lolli. Pankrottimine kui uue aja hobusevargus" ilmus 2015. aastal.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: