Elroni piletid lähevad tuleval aastal pea 10 protsenti kallimaks

Elroni reisirong.
Elroni reisirong. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Jaanuarist tõusevad rongipiletite hinnad energia kallinemise tõttu keskmiselt 9,5 protsenti.

Hinnatõus on tingitud nii diislikütuse kui ka elektrihinna tõusust, aga ka infrastruktuuritasude kallinemisest. Viimati tõsteti rongipiletite hindu 2019. aasta augustis.

"Elron on seni püüdnud hoiduda rongipiletite hinnatõusust, kuid kuna nii diislikütus kui ka elektrihind on juba pikka aega stabiilselt kasvanud, siis mõjutab sisendhindade kallinemine ka rongiliiklust. Seetõttu oleme paratamatult sunnitud hindu tõstma," ütles Elroni juhatuse esimees Lauri Betlem.

Rongipiletite hinnad on püsinud senisel tasemel üle kahe aasta. Vahepealse ajaga on sisendite hinnad märkimisväärselt kasvanud.

2022. aasta prognoositavad kulud energiale ehk elektri- ja diislikütustele on võrreldes 2020. aastaga 45 protsenti mis on 2,5 miljonit eurot suuremad ning raudtee kasutamise ehk infrastruktuuri tasud 16 protsenti ehk üle kolme miljoni euro enam.

Riigi dotatsioon Elroni tegevuskuludeks kasvab aastaga 2,6 miljoni võrra 30 miljoni euroni, kuid see ei kata rongifirma teatel sisendite kallinemist.

Betlemi sõnul kallineb pileti hind linna lähiliikluses 10–40 senti ning pikematel liinidel keskmiselt ühe euro võrra.

"Jätkame 2019. aastast ekspressrongides kehtinud nõudluspõhist hinnastamist ehk soodsamad piletihinnad on vähem sõidetavatel väljumisaegadel," rääkis Betlem.

Seega on rongist ostes näiteks Tallinna-Rapla või Tallinna-Aegviigu ehk nelja tsooni pileti maksimaalseks uueks hinnaks praeguse 3,4 euro asemel 3,7 eurot ning Tallinna-Tartu ekspressliinil senise 12,5 euro asemel 13,6 eurot.

Kehtima jäävad ka piletisoodustused ehk näiteks veebist ette ja rongi piletimasinast ostetud piletid on ka edaspidi soodsamad.

2022. aasta teisest kvartalist plaanib Elron liiklussagedust mõnevõrra tõsta. "Kui 2021. aastal on Elroniga tehtud kuus miljonit sõitu, siis loodame, et järgmisel aastal reisijate arv taas kasvab ning 2022. aasta lõpuks saavutame seitsme miljoni reisi taseme," ütles Betlem.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: