USA ja Euroopa laiendasid sanktsioone Valgevenele

{{1638464940000 | amCalendar}}
Euroopasse pääseda lootvate migrantide riided Valgevene-Poola piiril Valgevene pool kuivamas
Euroopasse pääseda lootvate migrantide riided Valgevene-Poola piiril Valgevene pool kuivamas Autor/allikas: SCANPIX/AP

Ameerika Ühendriigid, Kanada ja Euroopa liitlased laiendasid neljapäeval sanktsioone Valgevene vastu, kehtestades piirangud ametnikele ja organitele, keda süüdistatakse inimõiguste rikkumistes ja ametlikus toetuses "migrantide smugeldamisele".

Sanktsioonid võtsid sihikule kõrgemad julgeoleku- ja justiitsametnikud, prominentsed meediategelased, Aleksandr Lukašenko poja, kaitsefirmad ja suure väetiseeksportija.

USA rahandusministeerium piiras ka teatud Valgevene riigivõlaga kauplemise.

Sanktsioonid kehtestati "inimõiguste ja põhivabaduste vastaste rünnakute jätkumise eest Valgevenes, rahvusvaheliste normide eiramise ja korduvate repressiivsete sammude eest", seisis USA, Suurbritannia, Kanada ja Euroopa Liidu ühisavalduses.

Avalduses nõuti, et Lukašenko režiim "koheselt ja täielikult peataks ebaregulaarse migratsiooni orkestreerimise üle oma piiride EL-iga"

"Me kutsume režiimi tingimusteta ja koheselt vabastama peaaegu 900 poliitilist vangi (ning) lõpetama oma represseerimise kampaaniat," lisati.

Sanktsioonide sihtmärgiks on "migrantide smugeldamine ja migrantide ohvristamine".

"Tänased sammud näitavad meie vankumatut kindlameelsust astuda samme, seistes silmitsi brutaalse režiimiga, mis üha enam represseerib valgevenelasi, õõnestab Euroopa rahu ja julgeolekut ning jätkab vaid vabaduses elada soovivate inimeste tagakiusamist," ütles USA välisminister Antony Blinken avalduses.

Valgevene mõistis sanktsioonide laiendamise hukka

"Euroopa Liidu viimased suveräänse Valgevene vastu suunatud sanktsioonid ilmestavad otsuse absurdsuse sügavust ja selle sisu on ülimalt raske mõista," seisis Valgevene välisministeeriumi avalduses.

"Euroopa ametnikud kujutasid endale ette mingit agressiooni Valgevene poolelt ja andsid silmakirjalikult hoobi sanktsioonidega," lisati teadaandes.

Ministeerium süüdistas ühtlasi läänt Valgevene demoniseerimises ja lubas rakendada karme vastumeetmeid.

"Vastutuskoorem on pandud Valgevenele, ignoreerides jultunult ülemaailmse rändekriisi tegelikke põhjuseid," lisati avalduses.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: