Euroopa Komisjon maksis Eestile taasterahastust 126 miljonit

Ursula von der Leyen.
Ursula von der Leyen. Autor/allikas: Etienne Ansotte (Euroopa Komisjon)

Euroopa Komisjon maksis täna Eestile eelmaksena välja 126 miljonit eurot, mis moodustab 13 protsenti riigile taaste- ja vastupidavusrahastust eraldatavast summast.

"Eelmakse aitab Eestil algust teha taaste- ja vastupidavuskavas esitatud meetmete rakendamisega. Need hõlmavad reforme ja investeeringuid energiatõhususe ja säästva liikuvuse suurendamiseks ning tervishoiusüsteemi juurdepääsetavuse ja vastupidavuse parandamiseks," ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

Komisjon annab loa edasisteks väljamakseteks vastavalt Eesti taaste- ja vastupidavuskavas kirjeldatud investeeringute ja reformide rakendamisele. Kava kehtivusaja jooksul saab riik toetustena kokku 969,3 miljonit eurot.

Eesti kavaga investeeritakse 92 miljonit eurot taastuvenergia kasutuselevõtu ja energiatõhususe suurendamisse ning 50 miljonit eurot vesiniku väärtusahela katsetamisse. 96 miljonit eurot investeeritakse kestlikku transporti, sealhulgas Rail Balticu terminali ehitamisse Tallinnas. Samuti toetatakse kavaga ettevõtete rohepööret, sealhulgas 100 miljoni euroga rohelise fondi kaudu, millest rahastatakse uuenduslikke tehnoloogiaid.

Kavaga investeeritakse 93 miljonit eurot valitsussektori digitaalteenuste ajakohastamisse uusimate tehnoloogiate toel. Samuti toetatakse digiüleminekul 230 väikest ja keskmise suurusega ettevõtjat 58 miljoni euroga ning investeeritakse 24 miljonit eurot lairibainternetiühenduste rajamiseks maapiirkondades.

280 miljonit eurot investeeritakse Põhja-Eesti meditsiinilinnaku ehitamiseks, lisaks on kavas leevendada tervishoiutöötajate nappust. 10 miljonit eurot investeeritakse noorte tööhõivesse ja laiendatakse pikaajalise hooldusteenuse pakkumist.

Alates 2021. aasta juunist on komisjon kogunud EL-i pikaajaliste võlakirjade kaudu NextGenerationEU jaoks 71 miljardit eurot, millest 12 miljardit eurot on kogutud NextGenerationEU esimese roheliste võlakirjade emiteerimise teel.

14. detsembril avaldas komisjon 2022. aasta esimese poolaasta rahastamiskava. Kava näeb 2022. aasta jaanuarist juunini ette EL-i pikaajaliste võlakirjade emissiooni 50 miljardi euro ulatuses, millele lisanduvad lühiajalised EL-i võlakirjad. Lisaks on komisjonil praegu ligikaudu 20 miljardi euro väärtuses lühiajalisi EL-i võlakirju.

Taasterahastu NextGenerationEU üks osa on taaste- ja vastupidavusrahastu, millest eraldatakse 723,8 miljardit eurot investeeringute ja reformide toetamiseks kõigis liikmesriikides, toetades rohe- ja digipööret.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: