Kasahstani sõdurid tulistavad Almatõs protestijaid

{{1641467340000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/MARIYA GORDEYEVA

Kasahstani suurimas linnas Almatõs puhkesid neljapäeval vägivaldsed kokkupõrked meeleavaldajate ja julgeolekujõudude vahel. Uudisteagentuuride teatel tulistavad sõdurid protestijaid, kuulda oli ka plahvatust.

Reutersi teatel oli neljapäeval kuulda Almatõ peaväljaku lähedal plahvatust ja tulistamisi. Peaväljaku suunas liikusid ka sõjaväemasinad. 

TASS teatas neljapäeval, et sõdurid tulistavad peaväljakul protestijaid. Tunnistajate sõnul on ka hukkunuid, vahendas TASS. 

Kasahstani riigitelevisioon teatas neljapäeval, et valitsus sulges Almatõ, Aktau ja Aktobe lennujaamad. Pealinna lennujaam jätkab töötamist.

Mitu rahvusvahelist lennufirmat teatasid neljapäeval, et tühistasid oma lennud Kasahstani suurimasse linna Almatõsse. Saksamaa lennufirma Lufthansa teatas neljapäeval, et ei paku enam regulaarseid lende Almatõsse. 

Kasahstan peatas ajutiselt välismaalastele riiki sissesõidu, teatas neljapäeval uudisteagentuur RIA. 

5. jaanuaril vallutasid protestijad Almatõ lennujaama. Lennujaama hoone sai kahjustada. Kasahstani sõjaväelased vallutasid lennujaama erioperatsiooni käigus tagasi. 

Kasahstani politsei vahistas Almatõs umbes kaks tuhat inimest, vahendas uudisteagentuur TASS. 

Neljapäeval jõudsid riiki Venemaa dessantväelased. Venemaa telekanal Zvezda teatas neljapäeval, et Venemaa viib ka sõjatehnikat Kasahstani. Kasahstani on sisenemas ka Kõrgõzstani sõdurid.

Protestijad ründasid neljapäeval Kasahstani riigimeedia teatel ka viie telekanali kontorit.

Almatõ politsei teatas neljapäeval, et "kümned märatsejad on likvideeritud". Riigitelevisioon teatas neljapäeval, et Almatõs hukkus kokkupõrgetes protestijatega 13 korrakaitsjat.

Kokkupõrgetes on ametlikel andmetel haavata saanud üle 1000 inimese. Lääne uudistekanalite hinnangul on hukkunute ja haavatute ametlik arv tugevasti alahinnatud ning ka see kasvab vältimatult. Tegu on suurimate rahutustega Kasahstani 30-aastase iseseisvusaja jooksul, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Almatõs on vahi alla võetud vähemalt 2000 inimest. Pole teada, kui palju on vahistatuid mujal riigis.

Venemaa teatas neljapäeval, et konsulteerib Kasahstani ja teiste liitlastega võimalike edasiste sammude suhtes, et toetada sealset "terrorismivastast" operatsiooni, vahendas Reuters. 

"Me käsitleme hiljutisi sündmusi sõbralikus riigis kui väljastpoolt inspireeritud katset õõnestada riigi julgeolekut ja terviklikkust," teatas Venemaa välisministeerium. 

Lääneriikide ja institutsioonide reaktsioon Kasahstani sündmustele on jäänud suhteliselt hambutuks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me oleme mures vägivaldsete kokkupõrgete pärast Kasahstanis ja me jälgime väga tähelepanelikult sündmuste käiku. Meie mõtted on nendega, kes kaotasid juhtunus elu ja me mõistame hukka vägivalla ja hävitustöö Almatõs ja me kooskõlastame oma liitlastega, milliseid samme me nüüd astuma peaksime," kõneles Suurbritannia välisminister Elizabeth Truss.

"Ma ütlesin, et võtame Vene vägede kohaloleku teadmiseks, kuid on ütlematagi selge, et sellise sekkumise puhul tuleb austada Kasahstani suveräänsust ja iseseisvust," ütles Euroopa Komisjoni pressiesindaja Nabila Massrali.

Euroopa Komisjon kutsus kõiki pooli üles vaoshoitusele. 

"Vägivald tuleb peatada. Kutsume kõiki osapooli üles vaoshoitusele, et olukord rahumeelselt lahendada. EL on valmis toetama dialoogi," ütles pressiesindaja. 

USA välisminister Antony Blinken suhtles neljapäeval Kasahstani välisministriga. 

"Välisminister kordas USA täielikku toetust Kasahstani põhiseaduslikele institutsioonidele ja meediavabadusele ning toetab kriisi rahumeelset lahendust," teatas USA välisministeerium. 

Türgi president Recep Tayyip Erdogan suhtles neljapäeval oma kolleegi Kasõm‑Žomart Tokajeviga. Erdogan lubas Kasahstaniga olla solidaarne, vahendas Reuters. 

Poliitikavaatlejate hinnangul ei suuda nõrgaks peetav president Tokajev kriisi haldamisega hakkama saada ning seda üritavad oma huvides ära kasutada kõik regionaalsed suurjõud.

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael, Arni Alandi

Allikas: "Aktuaalne kaamera", Reuters, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: