Tokajev nimetas protestijaid bandiitideks, andis käsu neid tulistada
Kasahstani president Kasõm‑Žomart Tokajev esines reedel telepöördumisega. Tokajev nimetas protestijaid terroristideks ja bandiitideks ning ütles, et andis sõjaväelastele käsu bandiite hoiatuseta tulistada.
Tokajevi sõnul ründas Kasahstani suurimat linna Almatõd kuni 20 000 "bandiiti". "Andsin õiguskaitseorganitele ja armeele neid ilma hoiatuseta tulistada," ütles Tokajev.
"Bandiidid pole relvi maha pannud, nad jätkavad kuritegude sooritamist või valmistuvad selleks. Võitlust nende vastu tuleb jätkata. Kes alla ei anna, see hävitatakse," ütles Tokajev.
Tokajev lükkas tagasi kõik üleskutsed alustada protestijatega läbirääkimisi. "See on rumalus. Milliseid kõnelusi me saame kurjategijate ja mõrvaritega pidada? Pidime tegelema relvastatud ja hästi ettevalmistatud bandiitidega. Nii kohalike kui välismaistega. Täpsemalt terroristidega. Seega peame nad hävitama, seda tehakse varsti" väitis Tokajev.
Tokajev tänas Venemaa presidenti Vladimir Putinit. Tokajevi sõnul saabusid neljapäeval Venemaalt saadetud rahuvalvejõud riiki Kasahstani palvel.
Neljapäeval saatis Kollektiivse Julgeolekuleppe Organisatsioon (ODKB) Kasahstani 2500 rahuvalvajat. Organisatsiooni teatel jäävad sõdurid Kasahstani mitmeks päevaks või nädalaks ning neil on õigus kasutada relvi, kui relvastatud grupid neid ründavad.
Almatõs oli reede hommikul olukord rahulik, eelmiste päevade kokkupõrgetele viitavad põlenud autod. Kasahstani siseministeeriumi andmeil hukkus kokkupõrgetes 18 korrakaitsjat. Kümned meeleavaldajad on samuti tapetud, kuid täpset arvu ei ole teada, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Raadio Vaba Euroopa andmeil on olukord mitmes linnas päeva jooksul olnud rahulik ning see viitab, et võimudele lojaalsed jõud on tänavad saanud enda kontrolli alla.
Venemaa kaitseministeeriumi teatel on Almatõ lennuväli protestijatest vabastatud ning neljapäeval kohale lennutatud sõdurid on juba tööd teinud.
"Äsja loodud õhuväe üksus, millel on 70 IL-76 ja viis AN-124 tüüpi lennukit, viib pidevalt Venemaa rahuüksusi Kasahstani. Venemaa transpordilennukeid kasutatakse sõjaväeüksuste kohaletoimetamiseks Valgevenest, Tadžikistanist, Kõrgõzstanist ja Armeeniast. Venemaa üksuse sõjaväelastel on läbitud eri väljaõpe ja on lahingukogemus," sõnas Venemaa kaitseministeeriumi pressiesindaja Igor Konašenkov.
Armeenia on lubanud saata 100, Tadzikistan 100 ja Kõrgõzstan 150 sõdurit riigivõimu toetama. Pariisis eksiilis Kasahstani opositsioonipoliitik, endine valitsuse liige Muhtar Abljazov väidab, et teiste riikide osalus on vaid viigileht, et varjata Putini soovi Kasahstan okupeerida. Välisriikide terroristide süüdistus on tema hinnangul Tokajevi katse pöörata tähelepanu siseprobleemidelt kõrvale. Lääs peaks tema sõnul kiiresti sekkuma.
"Kui lääs ei sekku, siis muutub Kasahstan Valgeveneks ning Putin viib metodoloogiliselt ellu oma programmi ehk loob Nõukogude Liidu sarnase struktuuri," ütles Abljazov.
Opositsiooniliikumise väidetav liider on valmis ka ajutist valitsust pool aastat juhtima. Seda juhul, kui meeleavaldajad suudavad riigivõimu kukutada.
Hiina juht Xi Jinping avaldas reedel toetust oma Kasahstani kolleegile. Xi kiitis Tokajevit olukorra kiire rahustamise eest, vahendas ABC News.
"Hiina on valmis pakkuma Kasahstanile võimaluste piires vajalikku tuge, et aidata tal sellest keerulisest perioodist üle saada," ütles Xi.
Kasahstan on Hiina Uue siiditee projekti jaoks kriitilise tähtsusega riik. Hiina käivitas Uue siiditee projekti 2013. aastal. Selle eesmärk on suurendada Hiina majanduslikku ja poliitilist mõjuvõimu Euraasias.
Meedia teatel lahkus Kasahstani endine president Nursultan Nazarbajev riigist.
Tokajev teatas kolmapäeval, et võttis üle riigi julgeolekunõukogu juhi kohustused. Enne oli sellel ametikohal Nazarbajev. Nazarbajeviga lahkusid riigist ka tema tütred, Kasahstani jäi ainult tema vend Bolat Nazarbajev, vahendas Gazeta.
Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael, Tarmo Maiberg
Allikas: Reuters, "Aktuaalne kaamera"