Kasahstani võimud vahistasid endise julgeolekujuhi ja Nazarbajevi liitlase

Hinnatõusust ajendatud rahvarahutused veriselt maha surunud Kasahstani võimud vahistasid riigi sisejulgeoleku ameti KNB endise juhi ning ekspresident Nursultand Nazarbajevi liitlase Karim Massimovi, kahtlustades teda riigireetmises, teatas KNB.

Massimov, kes vallandati riikliku julgeolekukomitee (KNB) juhi kohalt alles sel nädalal, kui riigis olid puhkenud protestimeeleavaldused energiahindade järsu tõusu üle, vahistati koos mitme teise ametnikuga, edastas julgeolekukomitee oma teates, kuid ei esitanud täpsemaid detaile.

Kasahstanis puhkenud rahutused on selle riigi 30-aastase iseseisvusaja rängimad ning võimud suutsid need maha suruda alles reedel, kui riigi president Kasõm‑Žomart Tokajev andis julgeolekuvägedele korralduse meeleavaldajaid hoiatamata tulistada.

Tokajevi kutsel on riiki toodud Venemaa juhitud Kollektiivse Julgeolekuleppe Organisatsiooni (ODKB) riikide sõjaväelased, kellest valdava osa moodustavad Vene relvajõud.

Massimovit on peetud Kasahstani endise kauaaegse presidenti Nursultan Nazarbajevi liitlaseks. Ta on kahel korral olnud määratud riigi peaministriks ning töötanud Nazarbajevi võimu ajal ka presidendiadministratsiooni juhina.

Nazarbajev (81) oli endiste Nõukogude Liidu vabariikide liidrite hulgas kõige kauem võimul püsinud juht. 2019. aastal andis ta võimu üle Tokajevile, kuid tema perekonda peeti kuni senise ajani endiselt mõjukaks riigi asjade korraldamisel.

Meedia teatel on Nazarbajev nüüdseks riigist lahkunud.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: