Ukraina valitsusasutusi tabas massiivne küberrünnak

{{1642145820000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Ukraina valitsusasutusi tabas reedel massiivne küberrünnak, millega postitati riigi veebisaitidele ukrainlastele suunatud ähvardus.

"Ukrainlane! Kõik sinu isikuandmed on laaditud avalikku võrku. Kõik arvutis asuvad andmed on kustutatud, neid ei ole võimalik taastada," seisis rünnaku alla sattunud veebilehekülgedel vene, ukraina ja poola keeles tehtud postitustes. "Kõik sind puudutav info on saanud avalikuks, karda ja ole valmis hullemaks. Siin on sinu minevik, olevik ja tulevik," lisati samas.

Ukraina võimud algatasid uurimise, kuid riigi välisministeeriumi pressiesindaja sõnul on veel vara öelda, kes on rünnaku taga, kuid varem on neid seostatud Venemaaga.

Rünnak välisministeeriumi, valitsuse, kaitse- ja julgeolekunõukogu ning muude riigiasutuste internetilehekülgedele tuleb ajal, kus Venemaa on koondanud Ukraina piiride lähistele üle 100 000 sõjaväelase ning kardetakse peatset rünnakut.

USA hoiatas neljapäeval, et Vene rünnaku oht Ukrainale on suur.

Venemaa esindajad kommenteerisid sel nädalal peetud Vene-Lääne kohtumiste tulemusi tõdemusega, et läbirääkimised on ummikus ning edasiminekut ei ole toimunud.

Borrell lubas Ukrainale toetust

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell mõistis reedel Ukrainat tabanud küberrünnaku hukka ning lubas, et EL arutab, kuidas rünnakule vastata ning Ukrainat toetada.

"Me mobiliseerime oma ressursid Ukraina aitamiseks selles küberrünnakus. Kahjuks me teadsime, et selline asi võib juhtuda," ütles Borrell reedel EL-i välisministrite mitteametlikul kohtumisel Prantsusmaal Brestis.

"On keeruline öelda, kes on selle taga. Me võime süüdistada keda iganes, kuna meil ei ole tõestust, aga me võime ette kujutada[, kes rünaku korraldas]," lisas Borrell.

Rootsi välisminister Ann Linde ütles Brestis, et Lääs peab ühiselt igasugusele Venemaa agressioonile vastu seisma. "Me peame olema väga kindlad oma sõnumites Venemaale: kui Ukrainat rünnatakse, siis meie vastus saab olema väga karm, jõuline ja tugev," rääkis Linde ning kinnitas, et Rootsi on Ukrainaga solidaarne.

Saksa välisminister Annalena Baerbock teatas reedel, et kavatseb järgmisel nädalal Moskvat külastada, et arutada Ukraina ümber tõusnud pingeid.

Baerbock ei kommenteerinud küberrünnakute teemat, kuid jahutas lootusi, et Lääne ja Venemaa vahel kogunenud pingetele oleks võimalik kiire lahendus. "See on diplomaatiale omane, et kriiside lahendamine nõuab järjekindlust, kannatlikkust ja tugevaid närve," ütles Saksa välisminister. "Seepärast on oluline kasutada intensiivselt erinevaid suhtluskanaleid," lisas Baerbock.

NATO abistab Ukrainat rünnaku uurimisel

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles reedel, et alliansi kübereksperdid on juba kontaktis oma Ukraina kolleegidega rünnaku uurimisel ning peagi sõlmitakse Kiieviga küberjulgeoleku alane koostööleping.

"NATO küberspetsialistid Brüsselis juba vahetavad juba infot oma Ukraina partneritega," ütles Stoltenberg oma avalduses. "Liitlaste eksperdid koha peal toetavad samuti Ukraina võime. Lähipäevil kirjutavad NATO ja Ukraina alla küberkaitse süvendatud koostöö alase lepingu, mis annab Ukrainale ligipääsu NATO pahavara puudutava teabe vahetamise platvormile," lisas alliansi peasekretär.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: